Cita Telpa, virtuālās realitātes spēles

Kristīnes un Normunda uzņēmums SIA "Cita Telpa" Ogrē piedāvā bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem izklaides un atpūtas pakalpojumu - virtuālās realitātes spēles un profesionālu auto braukšanas simulatoru. “Cita Telpa” ir vieta arī svētku svinēšanai un saliedēšanās pasākumu rīkošanai. Uzņēmums dibināts 2020. gadā un ir Ogres biznesa inkubatora pirmsinkubācijas un inkubācijas programmas dalībnieks.

JAUNĀ UZŅĒMĒJA PIEREDZE - NORMUNDA STĀSTS

LIELĀKAIS PRIEKS, VADOT SAVU BIZNESU

Prieks, protams, ka darām darbu, kas pašiem patiešām patīk. Lielāko prieku, vadot uzņēmumu, sniedz klientu pozitīvās atsauksmes un emocijas - tas rada gandarījuma sajūtu par ieguldīto darbu.

BIZNESA IDEJA

Gribējām būt paši noteicēji un negribējām vienmuļo 9-18 darbu. “Cita Telpa” nav mūsu pirmais projekts. Izmēģinājām dažādas jomas - sākotnēji ražojot fiziskus produktus. Pirmais produkts tapa skolēnu mācību uzņēmumā (SMU) - otrādi apgrieztie lietussargi (mehānisms veras otrādi). Šos lietussargus pārdevām uzņēmumiem kā reprezentatīvās dāvanas. Pirmais SMU tirdziņš palīdzēja saņemt arī pirmo nopietno pasūtījumu. Lietussargu mehānismus pasūtījām no Ķīnas ražotnēm un papildus tam veicām modifikācijas Latvijas ražotnēs, tāpēc piegādes bija salīdzinoši ilgas, ražošanas process sarežģīts. Minēto iemeslu dēļ pārtraucām šo projektu.

Organizējām arī velo sacensības, kas sākotnēji bija hobijs, bet, paliekot visam nopietnāk, tas kļuva par darbu bez atalgojuma. Tāpēc, “uz pozitīvas nots” noorganizējot Latvijas Čempionātu Olimpiskajā krosā, pielikām arī šim laikietilpīgajam hobijam punktu.

Biznesa inkubatoru pirmsinkubācijas programmā piedalījāmies ar diviem projektiem. Mēģinājām vēlreiz nodarboties ar ražošanu - šoreiz pilnībā ražojot Latvijā sieviešu somu organizatorus, kas līdz galam lika saprast, ka ražot mazos apjomos ir dārgi un nepieciešams ļoti ilgs laiks, lai tas varētu kļūt par pamatdarbu. Otrs projekts bija biļešu tirdzniecības programma sporta pasākumiem, kas bija laba ideja, bet arī prasītu ilgu laiku līdz ar šo biznesa ideju varētu pelnīt.

Sapratām, ka vēlamies sniegt pakalpojumu un negribam nodarboties ar ražošanu. Interesēja darbs ar klientiem. Gribējām, ko tādu, kas no pirmās dienas jau varētu būt kā mūsu pamatdarbs, tāpēc nonācām pie idejas par virtuālās realitātes telpu.

Bijām arī sapratuši, ka ne vienmēr vajag izdomāt ko jaunu, inovatīvu un pasaulē neredzētu.

INFORMATĪVS ATBALSTS UZŅĒMĒJDARBĪBAS UZSĀKŠANAI

Informāciju guvām no radiniekiem. Par specifisku informāciju vērsāmies pie grāmatvedes vai atbildīgajās institūcijās.

GRŪTĀKAIS UN SALĪDZINOŠI VIEGLĀKAIS BIZNESA UZSĀKŠANĀ

Grūtākais sākotnēji, protams, kā jau visiem uzņēmumiem, ir piesaistīt klientus. Kaut arī plānojot esi apskatījis pesimistiskus scenārijus, ir grūti psiholoģiski saņemties, kad nav sasniegts nepieciešamais pārdošanas daudzums.
Grūti ir arī tas, ka “mazam uzņēmējam” viss jādara pašam. Nav tā, ka, uzsākot savu biznesu, varēsi darīt tikai to, kas patīk. Veidojot un vadot savu uzņēmumu, būs daudzi darbi, kas vienkārši ir jāizdara - nav cits cilvēks, kas to izdarīs tavā vietā.

FINANSIĀLS ATBALSTS BIZNESA UZSĀKŠANAI

Finansējām no pašu iekrājumiem.

MĀRKETINGA STRATĒĢIJA UN REKLĀMA

Strādājam sociālajos tīklos. Veidojam maksas reklāmas Facebook, Instagram un Google Ads.

UZŅĒMUMA ATTĪSTĪBA UN NĀKOTNES IECERES

Plānots paplašināt mūsu darbības jomu ar pašu virtuālās realitātes spēļu izstrādi, jo, spriežot pēc klientu vēlmēm, zinām, kas ir nepieciešams.

VAI BIZNESS ŠOBRĪD SNIEDZ PIETIEKAMUS IENĀKUMUS, LAI BŪTU VIENĪGAIS DARBS?

Jā, “Cita Telpa” ir mūsu pamatdarbs. Tāpēc izvēlējāmies sniegt šādu pakalpojumu, lai varētu ātri nodrošināt patstāvīgu darbību un ienākumus.

UZŅĒMĒJAM BŪTISKĀKĀS UN NODERĪGĀKĀS RAKSTURA ĪPAŠĪBAS

Spēja strādāt patstāvīgi un neapjukt stresa situācijās. Jāraugās uz lietām optimistiski un nevajag padoties pie pirmajām grūtībām, jo grūtības ir visiem.

KAM PIEVĒRST UZMANĪBU SKOLAS UN STUDIJU LAIKĀ, JA PLĀNO VEIDOT SAVU UZŅĒMUMU?

Protams, iesakām iesaistīties SMU programmās un arī citās programmas vai konkursos, kur var realizēt savas biznesa idejas. Apmeklēt arī pasākumus un lekcijas, kas saistītas ar uzņēmējdarbību. Piedaloties dažādos pasākumos un programmās, var apgūt daudz ko jaunu, smelties dažādus padomus esošo ideju attīstībai. Arī paši tā guvām daudz vērtīgus padomus un labu kritiku, kas pozitīvi mainīja esošo ideju virzību. Uzturēšanās līdzīgi domājošu cilvēku lokā ir arī labs motivators un dzinulis.

IETEIKUMI TOPOŠAJIEM JAUNAJIEM UZŅĒMĒJIEM
  • Pavisam noteikti ir maza iespēja, ka kaut kas grandiozs sanāks ar Tavu pirmo biznesa ideju.
  • Nevajag ieciklēties uz inovāciju meklēšanu, jo galvenais mērķis ir smelties pieredzi, kas noderēs jau tad, kad būsi atradis savu īsto ideju.
  • Nevajag baidīties stāstīt par savu ideju citiem. Runājot un stāstot par savu ideju citiem, tu vari gūt daudz atziņu un vari mācīties pārdot savu produktu, kaut arī tas vēl neeksistē.
Publicēts 2022. gada 10.augustā
Fotomateriāli no "Cita Telpa" arhīva