Iepazīsti uzņēmējdarbību skolas un studiju laikā

 

Ja esi 4.-12. klases skolēns vai profesionālās mācību iestādes audzēknis, tu vari iesaistīties programmā „Skolēnu Mācību Uzņēmums” (SMU). Programmas ietvaros mācīsies veidot uzņēmumu un attīstīsi tā darbību, konsultējoties ar SMU ekspertiem un piedaloties izglītojošos semināros, gadatirgos, festivālos un konkursos. SMU darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. Tu iemācīsies analizēt uzņēmuma darbības rezultātus un pieņemt stratēģiskus lēmumus uzņēmuma darbības attīstīšanā. Mācību gada beigās uzņēmums tiek likvidēts. Arī tas ir jāiemācās. Tā, praktiski darbojoties, SMU iepazīstina ar pilnu biznesa cikla vadību.

 

Junior Achievement Latvia Līderu programma personības attīstībai un izaugsmei ir paredzēta jauniešiem no 16 līdz 20 gadiem. Līderu programma ir nodarbību cikls – meistarklases, atbalsta tikšanās un vasaras nometne „Junior Achievement Unlocked", kuru laikā tiek apgūta projektu vadība, laika plānošana, saviesīga sarunu māksla, mediju treniņš, uzņēmējdarbības veidošanas pamati u.c. prasmes. Viena mācību gada laikā programmas dalībnieki ciešā sadarbībā ar mentoru un kouču īsteno savu projekta ideju, lai pilnībā apzinātu un nākotnē īstenotu savu līdera potenciālu.

 

FoxHub ir start-up akselerators 12 – 19 gadus veciem  jauniešiem. Projekts palīdz jaunajiem uzņēmējiem izstrādāt IT risinājumus no nulles līdz pilnvērtīga produkta līmenim, kas ir gatavs ieviešanai un pārdošanai. Programmas laikā dalībniekiem ir meistarklases no IT jomas profesionāļiem,ekspertu konsultācijas, produkta izveides u.c.

 

Ēnu diena ir Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām. Tā ir arī iespēja iepazīt uzņēmējdarbības vidi.

 

Prakse.lv ir plašam sabiedrības lokam paredzēts izglītības un karjeras portāls, kurā skolēniem, studentiem un citiem ir iespēja iepazīties ar uzņēmumu piedāvātājām prakses vietām, piedalīties atvērto durvju dienās uzņēmumos, iziet klātienes / virtuālās prakses uzņēmumos. Tā ir iespēja redzēt, kāda ir dažādu nozaru uzņēmumu darba ikdiena.

 

Latvijas Bankas Naudas skola ir izglītojoša vietne, kas palīdz izprast ekonomikas likumsakarības, piedāvā skatīties filmas par naudas lietām, pārbaudīt savas zināšanas spēlēs un uzdevumos, piedalīties konkursos un citos interesantos pasākumos. Šajā vietnē ir arī pedagogiem noderīga informācija mācību procesa organizēšanai.

 

Visas Iespējas ir platforma, kas apkopo jauniešu organizācijas un to rīkotos projektus (mācību platformas, prakses iespējas u.c.) gan Latvijā, gan pasaulē. Platforma sniedz iespēju ikkatram jaunietim atrast sev atbilstošākās iespējas, kā iegūt pieredzi un apgūt jaunas zināšanas.

 

DEMOLA Latvia ir koprades programma studentiem un uzņēmumiem. Programma darbojas Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Universitātes paspārnē. Četrus mēnešus studentu komandas strādā pie izaicinājuma (problēmjautājuma), ko iesnieguši uzņēmumi. Tādā veidā studenti izmēģina savus spēkus reālos nozares izaicinājumos.

 

Bizness24h ir Banku augstskolas organizēts izglītojošais uzņēmējdarbības uzsākšanas konkurss jauniešiem (skolēniem un studentiem) vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Konkursa mērķis ir mudināt vidusskolēnus un studentus veidot vīziju par saviem nākotnes mērķiem, kā arī sniegt iespēju attīstīt savas zināšanas un iegūt jaunu pieredzi uzņēmējdarbības jomā. Konkursa ietvaros ar simulācijas spēļu palīdzību, tiek nodrošināta iespēja iejusties īstajā biznesa vidē, izdzīvot uzņēmēja ikdienas dzīvi, risinot reāla uzņēmuma aktuālo problēmu.

 

Banku augstskolas OpenLab (atvērtās laboratorijas) mērķis ir sagatavot augstskolas studentus inovatīvajai uzņēmējdarbībai, sadarbojoties ar augstskolas pasniedzējiem un biznesa partneriem, kā arī citām privātām vai publiskā sektora institūcijām, kuras ir ieinteresētas studējošo radošo un uzņēmējdarbības kompetenču attīstīšanā. OpenLab notiek prāta vētrās, diskusijas, semināri un radošajās darbnīcās, lai ģenerētu jaunas idejas un ieviestu tās dzīvē. Studentiem tiek pavērta iespēja strādāt komandās, attīstīt savas inovatīvās idejas un spert pirmos soļus to ieviešanā, partneru un finansējuma piesaistē.

 

Augstāko izglītības iestāžu biznesa inkubatori un citi atbalsta instrumenti

Studentu biznesa inkubatorā, izmantojot ekspertu atbalstu, ir iespējams uzsākt savu biznesu. Šādi Tu iegūsi pieredzi, kas ļaus saprast, vai uzņēmējdarbība varētu būt Tavs karjeras ceļš. Pat tad, ja uzsāktais bizness būs neveiksmīgs, iegūsi milzīgu pieredzi un palielināsi savu konkurētspēju darba tirgū. Biznesa inkubatorā studentiem ir iespēja realizēt savas biznesa idejas, izmantojot augstskolas un sadarbības partneru resursus - sākot ar biroja telpām jaunajam biznesam līdz dažāda veida konsultācijām.

Atjaunots 2024. gada 8. janvārī
Publicēts 2022. gada 30.martā