Ildze Ose, māksliniece - gleznotāja un dizainere (pašnodarbinātais)

Māksliniecei - gleznotājai un dizainerei Ildzei Osei jau no bērnības patika zīmēt. Viņa bija pārliecināta, ka savu profesionālo darbību saistīs ar mākslu. Ildze ir dzimusi Talsos, mācījusies Rīgā, vairākus gadus dzīvojusi ārzemēs, tagad atgriezusies Latvijā, Talsos, kur ikdienā strādā savā mākslas studijā. Ildze ir izveidojusi arī savu interneta veikalu. Māksliniece rada priecīgus, košus un maģiskus darbus, kurus iedvesmo daba. Ņemot vērā klientu pieprasījumu, ir tapušas arī viņas mākslas darbu (gleznu) reprodukcijas  - kartiņas, kanvas, auduma maisiņi, dekoratīvi spilveni. Savas radītās gleznas viņa iekļauj arī kalendārā. Šobrīd Ildze ir pašnodarbināta persona.

UZŅĒMĒJA PIEREDZE - ILDZES STĀSTS

LIELĀKAIS PRIEKS, VADOT SAVU BIZNESU

Vislielāko prieku man sniedz brīvība, ka pati varu plānot savu laiku un veicamos darbus, projektus, izstādes. Prieks, ka pati varu komunicēt ar saviem klientiem, uzzināt viņu vēlmes un saņemt atgriezenisko saiti. Finansiālā neatkarība arī, protams, ir svarīgs aspekts.

BIZNESA IDEJA

No agras bērnības zināju, ka māksla būs mana joma - mans darbs, tāpēc apzināti un pacietīgi virzījos uz savu mērķi  - kļūt par pilna laika mākslinieci.

INFORMATĪVS ATBALSTS UZŅĒMĒJDARBĪBAS UZSĀKŠANAI

Kļūstot par pašnodarbināto, konsultējos ar grāmatvedi, citiem māksliniekiem (pašnodarbinātajiem / uzņēmējiem), kā arī savu mentoru.

GRŪTĀKAIS UN SALĪDZINOŠI VIEGLĀKAIS BIZNESA UZSĀKŠANĀ

Grūtākais bija saņemt drosmi un aiziet no pamatdarba. Tālākais man jau bija viegli. Protams, viss atkarīgs arī no pašmotivācijas un darba spējām.

FINANSIĀLS ATBALSTS BIZNESA UZSĀKŠANAI

Lai sāktu strādāt kā pašnodarbināta persona, man nevajadzēja meklēt finansiālu atbalstu, jo materiālus un aprīkojumu studijai iegādājos no saviem līdzekļiem (iekrājumiem). Vienīgā reize, kad aizņēmos finanšu līdzekļus, bija, dodoties uz  “Art fair” ārpus Latvijas.

MĀRKETINGA STRATĒĢIJA UN REKLĀMA

Piedalījos vietējās un starptautiskās mākslas izstādēs, piemēram, ikgadējās izstādēs “FURNITURE & DESIGN ISLE” Ķīpsalā. Aktīvi darbojos sociālajos tīklos (galvenokārt Instagram, mazāk Facebook), uzturu arī savu mājas lapu. Atverot mākslas telpu/veikalu, spēju uzrunāt lielāku auditoriju, jo cilvēki priecājas, ka var atnākt, apskatīt darbus un iegādāties tos klātienē.

UZŅĒMUMA ATTĪSTĪBA UN NĀKOTNES IECERES

Vēlos turpināt piedalīties starptautiskās izstādēs, jo lielais mērķis ir iekļūt ārvalstu tirgū. Plānoju regulāri rīkot personālizstādes, kā arī radīt apģērbu kolekciju ar manu gleznu apdrukas motīviem.
Lai piesaistītu finansējumu no dažādiem projektiem, viens no nākamajiem soļiem varētu būt SIA dibināšana. Vēlos pilnveidot savas studijas telpas, tāpēc nākotnē plānoju piesaistīt finansējumu telpu remontam.

VAI BIZNESS ŠOBRĪD SNIEDZ PIETIEKAMUS IENĀKUMUS, LAI BŪTU VIENĪGAIS DARBS?

Lai arī ienākumi bieži ir neparedzami, jau vairākus gadus tomēr spēju būt pilna laika māksliniece. Esmu iemācījusies krāt, ļoti plānoju savas finanses. Gadu uz priekšu zinu savu darba plānu. Pamatā grāmatvedību kārtoju pati.

UZŅĒMĒJAM BŪTISKĀKĀS UN NODERĪGĀKĀS RAKSTURA ĪPAŠĪBAS

Uzņēmējam ir svarīga pašdisciplīna, drosme, radošums, kā arī labas laika, darba un finanšu plānošanas prasmes.

IETEIKUMI TOPOŠAJIEM JAUNAJIEM UZŅĒMĒJIEM
  • Maksimāli meklē iespējas, kā iepazīt Tev interesējošo jomu “reālajā dzīvē”, piemēram, prakse vai atsevišķi līgumdarbi. Runā ar attiecīgās jomas profesionāļiem, nebaidies uzdot jautājumus.
  • Sākt! Kaut ar maziem solīšiem, taču sākt. Jo ātrāk sāksi uzņēmējdarbību, jo ātrāk gūsi pieredzi un nonāksi pie rezultātiem.
  • Iemācies krāt un plānot savas finanses.
  • Nebaidies kļūdīties, jo kļūdas noteikti būs!
  • Ja vēlies kļūt par pilna laika mākslinieku, tad ļoti būtiska ir prasme pārdot savus radītos darbus. Mākslinieki pārdod savus darbus amatnieku tirdziņos, ar sociālo tīklu starpniecību, specializētos veikalos un interneta veikalos, tāpat pircēji paši vēršas pie mākslinieka atsauksmju vadīti. Tāpēc ir svarīgi prast komunicēt ar pircēju, jo tā veidojas mākslinieka reputācija, kas var būtiski ietekmēt arī finansiālos ienākumus.
  • Dream big! (Sapņo lielus sapņus!) Ja Tavi sapņi Tevi nebaida, tad tie nav pietiekami lieli.
Publicēts 2023. gada 25. augustā