Antra Oša Photo, fotopakalpojumi

Antra Oša ir kāzu, fotosesiju un pasākumu fotogrāfe. Savu fotostudiju “Antra Oša Photo” Madonā viņa izveidoja 2022. gadā, taču ar fotografēšanu nodarbojas jau vairākus gadus. Pamatā fotopaklapojumus Antra sniedz Madonā un Rīgā, taču kāzas fotografē gan visā Latvijā, gan ārvalstīs.

UZŅĒMĒJA PIEREDZE - ANTRAS STĀSTS

LIELĀKAIS PRIEKS, VADOT SAVU BIZNESU

Sava uzņēmuma izveide un darbošanās tajā nekādā mērā nav monotons un vienveidīgs rutīnas darbs, un tieši tādu darba vidi es meklēju. Sava biznesa vadīšana sniedz lielāku motivāciju, nekā darbs citu vadībā birojā, jo skaidri apzinos, ka ieguvēja vai zaudētāja, labi vai slikti darot savu darbu, būšu es pati. Prieks par klientiem, kuri izvēlās manus sniegtos fotopakalpojumus un saka labus vārdus, kā arī atgriežas atkal un atkal. Prieks tikt pamanītam un novērtētam arī citu fotogrāfu vidū.

BIZNESA IDEJA

Kā fotogrāfe darbojos 6 gadus. Sākotnēji paralēli algotajam personāla speciālistes darbam birojā biju arī pašnodarbināta persona – fotografēju savā brīvajā laikā. Kad fotografēšana kļuva par manu pamatdarbu, vēlējos pretendēt arī uz līdzfinansējumu no ES fondiem, tāpēc sapratu, ka ir jādibina savu SIA, kas arī šķita krietni vieglāk organizējama un saprotama uzņēmējdarbības forma.

INFORMATĪVS ATBALSTS UZŅĒMĒJDARBĪBAS UZSĀKŠANAI

Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā, Uzņēmumu reģistra mājaslapā, saņemot padomus no citiem uzņēmējiem, piedaloties LIAA Biznesa inkubatora pirmsinkubācijas programmā.

GRŪTĀKAIS UN SALĪDZINOŠI VIEGLĀKAIS BIZNESA UZSĀKŠANĀ

Reģistrēt savu uzņēmumu ir relatīvi viegli, bet, iespējams, šeit man lieti noderēja iegūtā augstākā izglītība jurisprudencē. Uzskatu, ka grūtāk ir veiksmīgi organizēt sava uzņēmuma darbību un sniegt kvalitatīvus pakalpojumus, uz to noteikti jākoncentrējas visvairāk. Tāpat izaicinājums sākotnēji ir būt visam vienā personā – atbildēt par mārketingu un reklāmu, finansēm, fotografēšanu, foto apstrādi un komunikāciju ar klientiem pirms un pēc foto nodošanas. Tas viss prasa laiku un enerģiju, jāspēj organizēt savs laiks tā, lai visu paveiktu.

FINANSIĀLS ATBALSTS BIZNESA UZSĀKŠANAI

Biznesa uzsākšanā ieguldīju savus privātos finanšu līdzekļus. Tāpat finansiālo atbalstu guvu, realizējot LEADER projektu un startējot LLKC  konkursā “Laukiem būt!”, lai iegādātos fototehniku un izveidotu fotostudiju Madonā.
Noteikti iesaku izmantot visas ES fondu un pašvaldību grantu programmu sniegtās iespējas sava biznesa uzsākšanai.

MĀRKETINGA STRATĒĢIJA UN REKLĀMA

Skaļāk par spilgtām, dārgām reklāmām un mārketinga trikiem runā fotogrāfa portfolio – darbi, ko tas publicē savā mājaslapā un sociālajos tīklos. Savi darbi noteikti jārāda plašākai publikai. Jāmēģina specializēties kādās konkrētās jomās, nevis fotografēt pilnīgi visu. Mana pamatnodarbošanās ir kāzu fotografēšana un ģimeņu fotosesijas. Jo vairāk šajā lauciņā strādā, jo kompetentāks esi.
Bieži mans nākotnes klients pamana manus foto savu draugu sociālajos tīklos vai redz mani strādājam kāzās.

Labi izdarīts darbs ir vislabākā reklāma un veids, kā uzrunāt potenciālo klientu.

UZŅĒMUMA ATTĪSTĪBA UN NĀKOTNES IECERES

Plānoju vairāk pievērsties fotografēšanai nesen izveidotajā fotostudijā Madonā, kur sadarbībā ar dekorētājiem sezonāli mainu dekorācijas un fotosesiju piedāvājumu. Plānoju piedāvāt dažāda formāta fotokursus iesācējiem rudens / ziemas sezonā. Labprāt fotografētu kāzas ne tikai Latvijā, bet arī ārzemēs, plānoju koncentrēties uz jaunu klientu piesaisti ārzemēs ziemas sezonā.  

VAI BIZNESS ŠOBRĪD SNIEDZ PIETIEKAMUS IENĀKUMUS, LAI BŪTU VIENĪGAIS DARBS?

Uzņēmumu dibināju 2022. gadā un var teikt, ka tas šobrīd ir starta fāzē, ieguldījumu, realizējot projektus, bijis vairāk kā ieņēmumu, bet priecē, ka šī līkne šogad sāk izlīdzināties. Lai gūtu papildus ienākumus, darbojos vēl vienā nozarē – veidoju lauksaimniecības un pārstrādes uzņēmumu laukos, audzēju cidonijas un no tām ražoju dažādus produktus. Fotogrāfa darbam ir novērojama zināma sezonalitāte, tādēļ brīvākos brīžos man ir laiks un iespēja realizēt papildus citu uzņēmējdarbību, tā dažādojot savus ienākumu avotus.

UZŅĒMĒJAM BŪTISKĀKĀS UN NODERĪGĀKĀS RAKSTURA ĪPAŠĪBAS

Drosme, mērķtiecība un praktiskums. Jābūt gatavam, ka ne viss notiks kā plānots un ikdienā nāksies risināt arī dažādas problēmsituācijas. Jābūt gatavam, ka darbs būs nenormēts un to nevarēs ielikt astoņu stundu darba dienas rāmjos. Jāpiemīt arī zināmam optimismam, jo ne visas idejas realizējas, kā iecerēts, bet ar pozitīvu skatu uz notikumiem būs arī spēja rast risinājumus un jaunus ceļus biznesa attīstībā.

KAM PIEVĒRST UZMANĪBU SKOLAS UN STUDIJU LAIKĀ, JA PLĀNO VEIDOT SAVU UZŅĒMUMU?

Manuprāt, labs uzņēmējs būs cilvēks, kurš skolā un studiju laikā būs interesējies par daudzām nozarēm, pamēģinājis dažādus darbus un iemācījies uzņemties risku, kā arī bieži vien iziet no komforta zonas. Noteikti būtu jāapgūst pamatlietas par biznesa formām, nodokļu sistēmu, ieskatu juridiskajās niansēs, jo ne vienmēr uzreiz ir iespēja piesaistīt profesionāļus katrā šajā aspektā. Šobrīd noteikti lieti noder apgūtās lietas digitālajā mārketingā un digitālā satura veidošanā.
Man ir noderējusi arī izglītība tiesību zinātnē, ko ieguvu, vēl īsti neplānojot kļūt par uzņēmēju.
Noteikti jāmēģina veidot kontaktus ar jums interesējošā nozarē strādājošajiem cilvēkiem un no viņiem uzzināt par attiecīgās nozares biznesa vidi.

Lai kļūtu par fotogrāfu, sākumā noteikti vajag daudz praktizēties – fotografēt draugus un paziņas, necerot no tā gūt peļņu. Lai gūtu profesionālo pieredzi, ir noderīgi meklēt iespēju praktizēties pie citiem fotogrāfiem.

IETEIKUMI TOPOŠAJIEM JAUNAJIEM UZŅĒMĒJIEM
  • Pirms sāc domāt par biznesu – kļūsti par sava amata meistaru un izkop to, ko dari, līdz tam līmenim, kad ar lepnumu vari piedāvāt savu pakalpojumu un pārvērst to pelnošā biznesā. Mācies, praktizējies un koncentrējies uz to, kas tevi padarīs par jomas speciālistu, jo tieši tā ir tava panākumu atslēga.
  • Ne visi, kas pie tevis vērsīsies, kļūs par taviem klientiem, taču jau no pirmās saziņas minūtes vienmēr esi komunikabls, atbildīgs un pretimnākošs.
  • Saskaroties ar pirmajām grūtībām, nepadodies! Lūdz padomu un palīdzību, ja ar kaut ko netiec galā. Attiecībā uz biznesa uzsākšanu un biznesa ideju ģenerēšanu lieti noder sadarbība ar LIAA Biznesa inkubatoros strādājošajiem speciālistiem. Tāpat nebaidies arī sazināties ar atbildīgajām valsts iestādēm un lūgt padomu, ja birokrātiskās nianses nav tava stiprā puse.
Publicēts 2023. gada 21. jūlijā
Foto no "Antra Oša Photo" arhīva