PLŪKT, Ziemeļu augu tēju zīmols

SIA PLŪKT ir Līgas un Māras uzņēmums Madonas novada Praulienā, kas dibināts 2017. gadā. PLŪKT ir premium Ziemeļu augu tējas zīmols. Uzņēmuma bioloģiski sertificētās tējas tiek eksportētas un daudzām valstīm, iepazīstinot pasauli ar Ziemeļu savvaļas pļavu un mežu augiem. Līga izstrādā tehnoloģiju un ražošanas ieviešanas plānus, kā arī pēta un rada jaunus, savstarpēji saderīgus PLŪKT tēju maisījumus. Māra rūpējas par uzņēmuma attīstību, eksportu un inovācijām.

JAUNĀ UZŅĒMĒJA PIEREDZE - MĀRAS STĀSTS

LIELĀKAIS PRIEKS, VADOT SAVU BIZNESU

Gandarījums par to, ka iecerētais izdodas un ka vienmēr izdodas arvien labāk! Prieku sniedz klientu un sadarbības partneru sajūsma par mūsu piedāvāto produktu.

BIZNESA IDEJA

Skolas laikā izveidoju savu skolēnu mācību uzņēmumu, kas bija pirmā pieredze uzņēmējdarbībā. Augstskolas laikā zināju, ka vēlēšos radīt un vadīt ko savu, un aktīvi meklēju idejas, apmeklējot dažādas konferences, izstādes un startup pasākumus. Man bija iespēja piedalīties pieredzes apmaiņas braucienā uz Ķīnu, kura ietvaros viesojāmies startup uzņēmumu “rajonā”. Turpat netālu no šī futūristiskā centra atradās tradicionāls tējas tirgus. Tajā brīdī ideja “saslēdzās” kopā – mēs varētu radīt paši savu Ziemeļeiropas tējas kultūru, izceļot mūsu savvaļas dabas bagātības, taču uzņēmumu veidojot tā, kā to dara tehnoloģiju startup uzņēmumi.

INFORMATĪVS ATBALSTS UZŅĒMĒJDARBĪBAS UZSĀKŠANAI

Informācija par uzņēmējdarbības uzsākšanu ir plaši pieejama Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) komunikāciju kanālos.

GRŪTĀKAIS UN SALĪDZINOŠI VIEGLĀKAIS BIZNESA UZSĀKŠANĀ

Grūtākais – kā jaunietei uzņēmējai radīt tēlu, kas ļautu uzticēties un noticēt idejai par spīti tam, ka tajā brīdi man nebija nekādas pieredzes.

Vieglākais – Latvijā ir daudz atbalsta rīku jaunajiem uzņēmējiem - gan finansējums, gan mentorings un atbalsts no dažādām organizācijām. Tikai jāprot izmantot iespējas un ātri reaģēt.

FINANSIĀLS ATBALSTS BIZNESA UZSĀKŠANAI

LIAA, pašvaldībā. Pēc tam izmantojām arī ALTUM un Lauku atbalsta dienesta (LAD) atbalstu iekārtu iegādei.

MĀRKETINGA STRATĒĢIJA UN REKLĀMA

Katru dienu septiņu mēnešu garumā rakstīju e-pastus, sūtīju ziņas sociālajos tīklos un paralēli piedalījos visās iespējamās konferencēs un pasākumos, prezentējot savu stāstu. Kā jaunietei mana priekšrocība bija entuziasms un laiks. Entuziasms joprojām ir viens no būtiskajiem elementiem.

UZŅĒMUMA ATTĪSTĪBA UN NĀKOTNES IECERES

Saglabāt Ziemeļeiropas tējas kultūras pioniera titulu un izveidot spēcīgu tējas kultūru, par kuru runā visā pasaulē. Uzņemt tējas meistarus no Āzijas un organizēt tējas forumus pie mums.

VAI BIZNESS ŠOBRĪD SNIEDZ PIETIEKAMUS IENĀKUMUS, LAI BŪTU VIENĪGAIS DARBS?

Jā, kopš uzņēmuma izveides tas ir bijis mans pilna laika darbs.

UZŅĒMĒJAM BŪTISKĀKĀS UN NODERĪGĀKĀS RAKSTURA ĪPAŠĪBAS

Entuziasms, neatlaidība, ticība sev un savai idejai, pacietība. Vēlme mainīt pasauli ar savu produktu / pakalpojumu ir ļoti noderīga. Visu var apgūt un iemācīties darot, bet svarīgi, lai patīk tas, ko dari!

KAM PIEVĒRST UZMANĪBU SKOLAS UN STUDIJU LAIKĀ, JA PLĀNO VEIDOT SAVU UZŅĒMUMU?
  • Kontakti – atceries un paliec kontaktā ar saviem skolas biedriem. Pēc pāris gadiem, kad katrs darbosieties savā profesionālajā jomā, ceļi var krustoties.
  • Valodu zināšanas – tas, protams, atkarīgs no interesēm, taču es vēlējos radīt eksportspējīgu zīmolu. Šobrīd 80% no manas ikdienas komunikācijas ir angļu valodā. Gan svešvalodā, gan latviešu valodā ir svarīga arī gramatika un spēja tēlaini izteikties, īpaši lietišķajā vidē.
    Ārpusskolas aktivitātes – tās lieliski palīdz iemācīties laika plānošanu, kura ļoti noderēs nākotnē. Tā pat arī izmanto iespēju izmēģināt pēc iespējas dažādākas aktivitātes un apgūt jaunas prasmes. Tās varētu noderēt uzņēmējdarbības sākumā, kad visbiežāk nākas visu darīt pašam.
IETEIKUMI TOPOŠAJIEM JAUNAJIEM UZŅĒMĒJIEM 
  • Kad esi pieņēmis/-usi lēmumu sākt uzņēmējdarbību, nepārdomā. Sāc! Tā ir ļoti praktiska darbība un tā pa īstam tai sagatavoties nevar.
  • Izmanto to, kas Tev jau ir. Sākumā var šķist, ka nepieciešamas lielākas finanses, lieli darījumi un daudz kas cits. Bet patiesībā Tev, visticamāk, ir viss nepieciešamais, lai sāktu. Kontakti (sāc ar draugiem, radiem, paziņām), laiks (novērtē šo priekšrocību un izmanto vērtīgi), interese par ideju un piekļuve, piemēram, sociālajiem tīkliem, kur par savu ideju pastāstīt pasaulei. Pārējais sekos!
  • Mācies darot, esi zinātkārs/-a un nekautrējies vaicāt palīdzību un padomu.
Publicēts 2022. gada 16. maijā
Fotomateriāli no SIA PLŪKT arhīva.