Riga Agency, mājaslapu izstrāde un dizains

Mārcis Gailītis Rīgas Tirdzniecības profesionālajā vidusskolā apgūst banku zinības un finanses. Viņa 2023. gadā dibinātais uzņēmums SIA "Riga Agency" specializējas mājaslapu izstrādē un dizainā. Tāpat Mārcis aktīvi darbojas atjaunojamās enerģijas projektu izstrādes Start-Up  (jaunuzņēmumā) PyroLat, kura misija ir nodrošināt videi draudzīgus risinājumus enerģijas ražošanai no atkritumiem.

UZŅĒMĒJA PIEREDZE - MĀRČA STĀSTS

LIELĀKAIS PRIEKS, VADOT SAVU BIZNESU

Lielāko gandarījumu no sava uzņēmuma vadīšanas man sniedz izaugsmes process – iespēja ikdienā pilnveidot savas prasmes un gūt jaunas zināšanas.

Mājaslapu veidošana man ir radošs process, kurā es varu ielikt daļu no sevis un izpaust savu skatījumu. Katrs dizaina elements un teksta fragments kļūst par daļu no stāsta, ko uzņēmums vēlas pastāstīt saviem klientiem.

BIZNESA IDEJA

Vēlme izveidot savu uzņēmumu man radās 2022.gadā, kad es piedalījos Banku augstskolas konkursā "Bizness 24H", kura ietvaros man un manai komandai bija uzdevums atrast uzņēmumu, kuram izveidot mājaslapu un mārketinga kampaņu. Konkurss lika man dziļāk aizdomāties par uzņēmējdarbību mājaslapu izstrādes jomā – atklāju, ka mani tas interesē. Es nolēmu turpināt strādāt pie šīs biznesa idejas tāpēc sāku veidot savu uzņēmumu. 

INFORMATĪVS ATBALSTS UZŅĒMĒJDARBĪBAS UZSĀKŠANAI

Profesionālajā  vidusskolā apgūtais ir būtiski palīdzējis uzsākt uzņēmējdarbību. Papildus tam esmu piedalījies vairākos konkursos un programmās, kas ir sniegušas man lieliskas iespējas attīstīties un iegūt vērtīgus kontaktus ar citiem cilvēkiem. Lai paplašinātu savas zināšanas, es izmantoju dažādus interneta resursus, tostarp YouTube, specializētās mācību vietnes un citus avotus.

Arī grāmatu lasīšana sniedz man iedvesmu, palīdz paplašināt skatu un kompetences. Ikviena grāmata ir kā vērtīga skola, kurā es apgūstu jaunas prasmes un zināšanas un kura atklāj iespējas un risinājumus uzņēmējdarbības jomā. Katrā lapā slēpjas autoru pieredze, iedvesma un mācība, kas veicina manu personīgo izaugsmi, spēju radoši domāt un pielietot iegūtās zināšanas savā dzīvē.

GRŪTĀKAIS UN SALĪDZINOŠI VIEGLĀKAIS BIZNESA UZSĀKŠANĀ

Manuprāt, uzņēmējdarbībā vieglākais aspekts un viena no lielākajām priekšrocībām ir elastība, kas nodrošina brīvību strādāt bez ierobežojumiem neatkarīgi no atrašanās vietas un laika. Šī brīvības sajūta ļauj detalizēti plānot dienas kārtību un efektīvi paveikt visus nepieciešamos darbus.

Grūtākais posms, sākot savu biznesu, bija atrast pirmo klientu. Tajā laikā man vēl nebija nostiprinātas zināšanas mājaslapu izstrādē un bija ļoti daudz jautājumu, kā visu paveikt. Tomēr viens no labākajiem veidiem, kā mācīties, ir vienkārši daroSIA Riga Agencyt.

Ja jums ir kāda aizraušanās vai hobijs, kuru vēlaties pārveidot par savu biznesu, es iesaku vienkārši sākt darīt, pat ja nav plaša pieredze.

Potenciālajam klientam ir jāsaka, ka vēl neesat profesionālis šajā nozarē, bet esat apņēmies strādāt neatlaidīgi, lai sasniegtu vēlamo kvalitāti.

FINANSIĀLS ATBALSTS BIZNESA UZSĀKŠANAI

Mana uzņēmuma Riga Agency darbības uzsākšanai nevajadzēja lielu finansiālu ieguldījumu. Sākotnējie izdevumi bija saistīti galvenokārt ar servera īri, taču šos izdevumus es varēju segt no uzņēmuma gūtās peļņas. Ir daudz biznesa ideju, kuras prasa ievērojamu finansiālo atbalstu. Šajā gadījumā ir pieejami vairāki finanšu avoti. Piemēram, biznesa inkubatori, kuri sniedz finansiālo atbalstu uzņēmuma attīstībai, kā arī ir Biznesa eņģeļu (pieredzējušu uzņēmēju) investīcijas, kas var palīdzēt uzņēmumam finansiāli.

Iegūt lielu finansējumu uzņēmuma uzsākšanai var būt izaicinoši. Piemēram, PyroLat - otram projektam, kurā darbojos, ir nepieciešams liels finansējums. Tādēļ ļoti aktīvi strādājam, lai PyroLat piesaistītu investorus un nostiprinātu uzņēmuma pamatus - biznesa plāna izveidošana, mārketinga stratēģija, finanšu plānošana u.c. Tas ir būtisks solis finansējuma iegūšanai un biznesa darbības turpināšanai.

MĀRKETINGA STRATĒĢIJA UN REKLĀMA

Kad es centos atrast savu pirmo klientu, es izsūtīju aptuveni 20 “aukstos e-pastus”, pēc pāris dienām visiem zvanīju. Ar tiem cilvēkiem, kuri izrādīja interesi, mēs sazvanījāmies Zoom platformā. Šajās tiešsaistes sarunās mēs rūpīgi pārrunājām visus sīkumus un nianses, lai saprastu klienta vēlmes un prasības. Ja sarunas beigās secinājām, ka mēs esam piemēroti sadarbības partneri un spējam pilnībā apmierināt klienta vajadzības, uzsākām sadarbības procesu. 

UZŅĒMUMA ATTĪSTĪBA UN NĀKOTNES IECERES

Šobrīd aktīvi strādāju, lai pilnveidotu Riga Agency struktūru, nostiprinātu uzņēmuma pamatus Notion platformā, kur esmu iekļāvis uzņēmuma vēsturi, vīziju un svarīgākos darba rīkus ar aprakstiem, kas palīdzēs darboties efektīvāk un ērtāk. Mērķis ir sagatavot uzņēmumu papildus darbinieku pieņemšanai vasaras beigās. Turklāt es arī strādāju, lai nostiprinātu uzņēmuma sociālos tīklus.

VAI BIZNESS ŠOBRĪD SNIEDZ PIETIEKAMUS IENĀKUMUS, LAI BŪTU VIENĪGAIS DARBS?

Pašlaik lielāko daļu ienākumu ieguldu uzņēmumā. Ar pārējo naudu, kas paliek pāri, ikdienas izdevumu segšanai šobrīd nepietiek. Taču, neatlaidīgi strādājot un rūpīgi plānojot, es ceru, ka tuvākajos mēnešos tas varētu kļūt iespējams.

UZŅĒMĒJAM BŪTISKĀKĀS UN NODERĪGĀKĀS RAKSTURA ĪPAŠĪBAS

Manuprāt, ir divas būtiskas īpašības, kurām ir jāpiemīt uzņēmējam.

  • Pirmkārt, uzdrīkstēšanās spert pirmo soli nezināmajā - tas atšķir cilvēku, kurš vēlas uzsākt uzņēmējdarbību, no cilvēka kurš šo savu vēlmi realizē.
  • Otrkārt, neatlaidība - tas ir spēks un griba turpināt strādāt, pat saskaroties ar grūtībām un neveiksmēm.

Kaut arī ceļā varētu būt sarežģījumi, mērķtiecība un pārliecība dod enerģiju un motivāciju turpināt virzīties uz priekšu.

KAM PIEVĒRST UZMANĪBU SKOLAS UN STUDIJU LAIKĀ, JA PLĀNO VEIDOT SAVU UZŅĒMUMU?

Ja plānojat veidot savu uzņēmumu nākotnē, ir dažas lietas, kurām ir vērts pievērst uzmanību skolas un studiju laikā.

  • Sākumā es iesaku izvēlēties izglītību, kas atbilst jūsu uzņēmējdarbības mērķiem. Ja ir skaidrs, kurā nozarē vēlaties strādāt, izvēlaties universitāti vai tehnikumu, kas sniegs nepieciešamās zināšanas un prasmes šajā jomā.
  • Nākamais svarīgais aspekts ir attīstīt vadīšanas un komunikācijas prasmes. Uzņēmējdarbība prasa spēju vadīt cilvēkus un efektīvi sazināties. Cenšaties iesaistīties grupu darbos, vadīt projektus un sadarboties ar citiem cilvēkiem.
  • Lielu vērtību sniedz arī iespēja iepazīt uzņēmumu vidi. Esmu piedalījies “Ēnu dienās” un arī strādājis dažādās darba vietās, lai iepazītu uzņēmējdarbības vidi un gūtu darba pieredzi. Tāpat man bija iespēja doties uz konferencēm, konkursiem, kur iepazinos ar uzņēmējiem un viņu uzņēmējdarbības pieredzes stāstiem.
IETEIKUMI TOPOŠAJIEM JAUNAJIEM UZŅĒMĒJIEM
  • Neatlieciet savus mērķus uz vēlāku laiku! Ja vēlaties izveidot savu uzņēmumu, dariet to tagad - mācieties, lasiet, un strādājiet pie tā tagad. Jo ātrāk uzsāksiet, jo vairāk ieguldīsiet, jo tālāk jūs tiksiet.
  • Izmantojiet katru iespēju, ko dzīve jums piedāvā! Pat vismazākie sīkumi var radīt ievērojami pozitīvu ietekmi uz visu dzīvi. Izmantojiet katru iespēju, lai gūtu nepieciešamās zināšanas un augtu kā uzņēmēji. Neaizmirstiet, ka lielas pārmaiņas un veiksme sākas ar maziem soļiem un iespējām, kas rodas ikdienas situācijās.
  • Viens no svarīgākajiem aspektiem, ko esmu iemācījies no savas uzņēmējdarbības pieredzes - uztvert kļūdas kā izaicinājumus un izaugsmes iespējas. Jaunajiem uzņēmējiem ir dabiski justies nepārliecinātiem un nemierīgiem par iespēju kļūdīties. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka kļūdas un neveiksmes ir daļa no ceļa uz panākumiem.
Publicēts 2023. gada 31. jūlijā
Foto no Mārča Gailīša privātā arhīva