Masieris ir ārstniecības persona, kas novērtē pacienta veselības stāvokli, izvērtē pacientam nozīmētās masāžas indikācijas* un kontrindikācijas**, izvēlas atbilstošāko masāžas veidu un veic ārstniecisko masāžu, veicinot pacienta veselību, uzlabojot pašsajūtu un dzīves kvalitāti.

*Indikācijas – iemesli, kāpēc pacientam ir nepieciešama masāža, piemēram, sāpes, muskuļu sasprindzinājums, stress.
**Kontrindikācijas – organisma vai slimības īpatnības, kuru dēļ nedrīkst vai nav vēlams pacientam veikt kādu masāžas veidu.

Masieris darbā

  • Novērtē pacienta veselības stāvokli
    Precīzi ievāc pacienta anamnēzes datus (informāciju par slimības sākumu, norisi un apstākļiem, kas sekmējuši saslimšanu). Izvērtē masāžas procedūru indikācijas un iespējamās kontrindikācijas pacientam. Novērtē pacienta miesas uzbūvi, stāju, ādas, zemādas un muskuļu stāvokli. Ievēro ārsta norādījumus par pacienta slimību, slimības stadiju, masāžas veidu, lokalizāciju un mērķiem.
  • Sagatavo darba vidi un pacientu masāžai
    Iekārto masāžas veikšanai atbilstošu darba vidi. Informē pacientu par masāžas procedūru un vēlamo rezultātu.
  • Izvēlas pacienta veselības stāvoklim atbilstošu ārstnieciskās masāžas veidu un tehniku -
    klasisko masāžas tehniku; atsevišķu ķermeņa daļu un vispārēju klasisko masāžu; segmentāro masāžu; pēdu masāžu; sporta masāžu; manuālo limfodrenāžu; bērnu masāžu. Veicot masāžu, izmanto masāžas veidam atbilstošas medicīniskās ierīces, aprīkojumu, eļļas un zāles.
  • Aprūpē pacientu pēc masāžas
    Novērtē pacienta reakciju masāžas laikā un pēc tās, kā arī novērtē masāžas procedūras rezultātu. Konsultē pacientu par tālāko masāžas procedūru izvēli veselības stāvokļa uzlabošanai.

Darba apstākļi un aprīkojums

Masieris strādā atsevišķā telpā, kurai ir noteiktas prasības, piemēram, platība ne mazāka par 10m2, optimālā gaisa temperatūra +22 °C, laba ventilācija vai iespēja vēdināt caur logu, neslīdošs grīdas segums, ko var apstrādāt ar mitro uzkopšanu. Telpā jābūt izlietnei ar siltā un aukstā ūdens pievadu, kā arī vietai, kur var pārģērbties. Ikdienā nepieciešami arī roku un virsmu dezinfekcijas līdzekļi.
Ja strādā individuāli (privātpraksē) papildus ērtībām lietderīga ir neliela dušas telpa, veļas mašīna un veļas žāvētājs.

Masiera speciālais darba aprīkojums ir, piemēram, masāžas kušete (garums 175 - 200cm, platums 56 - 60 cm). Kušete ar regulējamu augstumu noteikti atvieglos masiera darbu.

Papildus darba aprīkojums - pusruļļi, ruļļi, spilveni, vienreizlietojamie materiāli (palagi, salvetes), dažādu izmēru dvieļi, palagi. Ja masieris veic masāžas dažādās tehnikās, tad ir arī papildaprīkojums atbilstoši masāžas specifikai, piemēram, karsto akmeņu masāžai - sildošs trauks ar akmeņiem, aromamasāžai - ēteriskās eļļas un eļļas sildītājs. Sildošs skapītis, kurā tiek uzglabāti siltie dvieļi.
Masieris, veicot masāžu, var izmantot masāžas eļļu, krēmu, losjonu, ziedi un talku.

Darba un izaugsmes iespējas

Masierim ir plašas darba iespējas, piemēram, var strādāt veselības centrā, rehabilitācijas centrā, kūrorta rehabilitācijas centrā, ambulatorās aprūpes centrā, slimnīcā, sporta un fitnesa centrā, profesionālā sporta jomā komandā ar fizioterapeitu, masiera privātpraksē, skaistumkopšanas centrā, SPA centrā vai pirtī. Lai strādātu savā privātpraksē, masierim papildus ir jāiegūst sertifikāts.
Saprotot, ka veselības aprūpes joma ir aicinājums, pēc masiera profesijas apguves var turpināt izglītības ieguvi, piemēram, ārstniecības studiju programmā, kļūstot par ārsta palīgu vai noteiktas specializācijas ārstu.

Rakstura īpašības, prasmes un kompetences, lai labi veiktu darbu

  • Labas saziņas un sadarbības prasmes, pacietība.
  • Līdzsvarotība, iejūtība, pieklājība un smalkjūtība.
  • Spēja katram pacientam / klientam atrast individuālu pieeju.
  • Masiera profesijā ļoti būtiski ir, lai patīk darbs ar cilvēkiem.  
  • Interese par medicīnu un rehabilitāciju.
  • Neatlaidība, vēlme turpināt izglītoties.

Ieteikumi no profesijas pārstāvju darba pieredzes

  • Ja ir vēlme apgūt veselības aprūpes jomas profesiju, bet nav pārliecības, ka ilgs studiju process būs piemērots, piemēram, studējot ārstniecības programmā 6 gadus un vēl rezidentūrā, tad var izmantot iespēju apgūt masiera profesiju un kļūt par ārstniecības personu 2 studiju gadu laikā.
  • Pacienti / klienti mēdz atnākt uz masāžu negatīvi noskaņoti - nīgri, dusmīgi, neieinteresēti, taču pēc procedūras klienti ierasti mainās, viņi ir pateicīgi masierim par to, ka pašsajūta ir uzlabojusies. Vērtīgi ir iemācīties neuztvert personiski pacientu / klientu sākotnējās negatīvās emocijas. Būtiski ir labi darīt savu darbu ar patiesu vēlmi, uzlabot katra pacienta veselību un pašsajūtu.
  • Masierim, rūpējoties par pacientu / klientu veselību un labsajūtu, ir būtiski neaizmirst arī par savu veselību un labsajūtu. Svarīgi ir uzturēt sevi labā fiziskā un garīgā formā, kā arī veidot ergonomisku darba vidi.

Informācija sagatavota sadarbībā ar LU Rīgas Medicīnas koledžas studiju programmas "Masāža un hidroterapija" vadītāju Diānu Dzepuku un programmas absolventiem Lindu Boļšaku un Uldi Riekstiņu.

Publicēts 2024. gada 18. jūnijā