Neatliekamās medicīnas ārsta palīgs var strādāt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā gan mediķu brigādē un vadīt savu komandu, gan dispečercentrā par izsaukumu pieņemšanas vai brigāžu vadības dispečeri.

Neatliekamās medicīnas ārsta palīgs brigādē:

  • organizē un vada brigādes darbu izsaukumā, tajā skaitā:   
  • izmeklē pacientu, nosaka diagnozi un izvērtē pacienta veselības stāvokļa smagumu;
  • sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību pacientam;
  • izvērtē nepieciešamību nogādāt pacientu slimnīcā, nodrošina atbilstošu transportēšanu;
  • noformē medicīnas dokumentāciju;
  • darbojas ārkārtas medicīniskajās situācijās notikuma vietā, veic cietušo šķirošanu;
  • pabeidzot speciālu apmācību, tostarp arī Drošas braukšanas skolu, ir iespēja strādāt brigādē, kurā mediķi sniedz ne tikai palīdzību pacientiem, bet vada arī operatīvo auto.

Darba aprīkojums:

Strādājot brigādē, neatliekamās medicīnas ārsta palīgs dodas izsaukumos ar operatīvo transportlīdzekli, kas ir īpaši aprīkots, lai mediķi varētu sniegt palīdzību pacientiem un cietušajiem ļoti smagās un kritiskās situācijās. Dienesta mediķiem darbā palīdz daudzveidīgs un mūsdienīgs medicīniskais aprīkojums (piemēram, defibrilators, ko izmanto gan sirdsdarbības atjaunošanai, gan dažādu cilvēku dzīvībai svarīgu rādītāju diagnostikai, speciāla ierīce plaušu mākslīgās ventilācijas nodrošināšanai, ierīce zāļu lēnai ievadīšanai, medikamentu somas, sēdkrēsls, nestuves, vakuummatracis u.c.). Brigāžu mediķi strādā tikai elektroniskajā vidē, izmantojot mūsdienīgus programmatūras risinājumus. Lai nodrošinātu saziņu, tiek izmantotas arī rācijas un brigāžu mobilie tālruņi.

Brigāžu mediķi nēsā darba formas košās krāsās ar atstarojošiem elementiem, lai pasargātu sevi un būtu viegli pamanāmi, piemēram, ja palīdzība tiek sniegta tumšā laikā negadījumā uz ceļa.

Darba apstākļi:

Neatliekamās medicīnas ārsta palīgi visbiežāk strādā operatīvajā medicīniskajā transportlīdzeklī, kur pacientam tiek sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība līdz viņu var nogādāt slimnīcā, tomēr var būt situācijas, kad palīdzība jāsniedz dzīvokļos, uz ielas, mežā un citviet. Īpaši smagos un kritiskos gadījumos ārsta palīga brigāde var piesaistīt intensīvās terapijas, reanimācijas vai ārsta speciālista brigādes.

Mediķi strādā maiņās, ir gan dienas, gan diennakts dežūras. Vienas dežūras ilgums var būt līdz 24 stundām. Izsaukumu starplaikos mediķi uzturas savā brigāžu punktā, kur elektroniski aizpilda pacientu kartiņas, atpūšas vai brīvos brīžos lasa vērtīgu lasāmvielu, lai papildinātu zināšanas.

Neatliekamās medicīnas ārsta palīgam pabeidzot speciālu apmācību, tostarp arī Drošas braukšanas skolu, ir iespēja strādāt brigādē, kurā mediķi sniedz ne tikai palīdzību pacientiem, bet vada arī operatīvo auto.

Darba iespējas:

Dienesta brigādes atrodas vairāk nekā 100 vietās visā Latvijā. Tas dod iespēju izvēlēties strādāt brigādē tuvāk dzīvesvietai. Neatliekamās medicīnas ārsta palīgiem ir iespēja strādāt arī slimnīcu uzņemšanas nodaļās un citur.

Iespējamais atalgojums:

Stabils atalgojums, kas palielinās atbilstoši kvalifikācijai, pieredzei un attieksmei pret darbu. Papildus tam, dienesta darbinieki saņem sociālās garantijas (bezmaksas valsts veselības aprūpe, nemaksājot pacienta iemaksas un līdzmaksājumus, apmaksāta vakcinācija, papildus atvaļinājumi, izdienas pensija pēc dienestā nostrādātiem 20 gadiem, sasniedzot 55 gadu vecumu).

Rakstura īpašības un prasmes, lai labi veiktu darbu:

Labas komunikācijas un saskarsmes prasmes, psiholoģiska noturība, laba fiziskā sagatavotība, spēja pielāgoties dažādām situācijām – nereti palīdzība ir jāsniedz uz ielas, mežā u.tml., spēja ātri reaģēt un pieņemt lēmumus, valodu zināšanas, jo palīdzību var nākties sniegt arī citā valodā runājošiem pacientiem.

Publicēts 2018. gada 14. decembrī