Zobārsts sniedz zobārstniecības pakalpojumus - novērtē pacienta mutes veselības stāvokli, ārstē bojātus zobus, uzlabo zobu izskatu, informē par mutes dobuma kopšanu un veic stomatoloģisko saslimšanu profilaksi.

Zobārsts darbā:

  • izmeklē un dokumentē pacienta mutes veselības stāvokli;
  • nozīmē nepieciešamos izmeklējumus, piemēram, rentgenu;
  • sastāda ārstēšanas plānu, tostarp nosaka neatliekamos ārstēšanas pasākumus;
  • ārstē bojātus zobus, uzlabo zobu vizuālo izskatu;
  • konsultē pacientu par sakodienu, mutes dobuma kopšanu, protezēšanas iespējām un zobu implantiem;
  • regulāri paaugstina profesionālo kvalifikāciju, piedaloties profesionālās pilnveides un tālākizglītības programmās, nozares semināros, konferencēs, kongresos, lasa zinātnisko literatūru.

Darba aprīkojums:

speciāls apģērbs, kā arī individuālie darba aizsardzības līdzekļi (aizsargbrilles, vienreizlietojamie cimdi, sejas maska u.c.); zobārstniecības iekārtas un aprīkojums, instrumenti un zobārstniecības materiāli; tiek izmantotas biroja iekārtas (dators, kopētājs, printeris), dažādas datu bāzes un programmas, medicīniskā dokumentācija un iestādes iekšējās lietvedības programmas.

Darba apstākļi:

zobārsts strādā telpās; darba laiks atkarīgs no iestādes vai uzņēmuma noteiktā darba laika; veselībai kaitīgi darba apstākļi – garas stundas darbs sēžot, darbs ar dažādām ķīmiskām vielām, rentgena stariem, vibrāciju no iekārtām un putekļiem no sudraba plombām.

Darba iespējas:

zobārsts strādā ārstniecības iestādē, kas sniedz zobārstniecības pakalpojumus, vai kā pašnodarbināta persona, vai individuālais komersants.

Iespējamais atalgojums:

zobārsts vidēji mēnesī nopelna sākot no 1500 EUR pirms nodokļu nomaksas; atalgojums ir atkarīgs no uzņēmuma vai iestādes, kurā zobārsts strādā, kā arī nostrādāto stundu skaita.

Rakstura īpašības un prasmes, lai labi veiktu darbu:

spēja koncentrēties, nosvērtība, pacietība, rūpīgums un pedantiskums attiecībā pret veicamo darbu; labas komunikācijas prasmes; labas darba plānošanas un organizācijas prasmes; jāpārzina svešvalodas.

Publicēts 2019. gada 18. septembrī