Tūrisma nozare ietver atsevišķus sektorus:

  • izmitināšana – viesnīcu, kempingu, viesu māju un citu līdzīga veida izmitināšanas iestāžu pakalpojumi.
  • ēdināšana – restorānu, bāru un citu ēdināšanas uzņēmumu pakalpojumi, tostarp izbraukuma ēdināšana;
  • ceļojumu uzņēmumu un iestāžu sniegtie pakalpojumi – rezervācijas, ceļojumu dokumentācijas kārtošana un ar to saistītie pakalpojumi.

Tūrismu var iedalīt arī pēc veida, piemēram, kultūras, dabas, veselības un darījumu tūrisms.

  • Kultūras tūrisms ir vēlme ceļojuma galamērķī apgūt, atklāt un patērēt materiālos, nemateriālos kultūras tūrisma objektus un produktus -  tas ietver mākslu, arhitektūru, kulināriju, literatūru, mūziku, kultūru ar sev raksturīgo dzīvesveidu, vērtībām un tradīcijām.
  • Dabas tūrisma mērķis ir izzināt dabu, apskatīt ainavas, biotopus, augus un dzīvniekus dabiskajos apstākļos, kā arī izglītoties dabas aizsardzības jautājumos. Dabas tūrisms ietver plašu aktivitāšu klāstu, piemēram, dzīvošana kempingā, laivu braucieni, pārgājieni, nacionālo parku apmeklējums, savvaļas dzīvnieku novērošana.
  • Veselības tūrisms ir ceļošana ar nolūku galamērķī saņemt medicīnas un  / vai veselības uzlabošanas pakalpojumus.Veselības tūrisma produktus un pakalpojumus piedāvā dažādi uzņēmumi – medicīnas iestādes, viesnīcas ar SPA pakalpojumiem, pirtis, specializētas klīnikas u.c.
  • Darījumu tūrisms ietver ceļojumus, kuros uzņēmēji un organizāciju pārstāvji apmeklē sadarbības partnerus, konferences, komercizstādes u.tml. pasākumus.

Tūrisma nozare ir daudzveidīga, tā ietver plašu pakalpojumu klāstu, līdz ar to šajā nozarē ir arī daudzveidīgas karjeras iespējas. Strādājot šajā nozarē, ļoti būtiska ir valodu prasme, viesmīlīga attieksme, kā arī spēja izprast un uzlabot cilvēku attiecības.

Profesionālās izglītības iespējas pēc 9. un 12. klases Tūrisma, viesmīlības un ēdināšanas pakalpojumu nozarē 2024./2025. mācību gadā

Publicēts 2022. gada 2. februārī
Atjaunots 2024. gada 23. februārī