Intervija ar Rolandu Vasiļevski,

viesnīcas 'Hotel de Rome" šveicaru

Kā Tu nokļuvi šajā darbā?

Sākumā strādāju par viesnīcas autostāvvietas sargu, pēc tam trīszvaigžņu viesnīcā Konventa sēta - par šveicaru. Tad man radās iespēja pāriet strādāt par šveicaru viesnīcā Hotel de Rome. 

Vai esi mācījies par šveicaru?

Nē. To jau nekur nemāca. Tās ir lietas, ko iemācās darbā.

Cik ilgi jau strādā par šveicaru?

Strādāju jau sešus gadus, jo man patīk šis darbs.

Kādi ir Tavi darba pienākumi?

Šveicars ir viesnīcas seja. Jāsagaida viesi, jārūpējas par viņu bagāžu, jāpavada līdz uzņemšanas dienestam. Kad viesis ir piereģistrējies, tālāk viņš jāpavada uz viesnīcas numuriņu. Jāpalīdz viesim atvērt istabas durvis, jāparāda, kur ieslēgt gaismas, jāienes bagāža un jānovieto tā viesim vēlamajā vietā. Mēs esam tie, kas ļauj viesiem sajusties gaidītiem, justies kā mājās. Tā kā stāvam pie ieejas durvīm, sniedzam arī informāciju par pasākumiem viesnīcā, kā arī atbildam uz citiem viesu jautājumiem. Hallē mums ir informācijas tāfele, uz kuras katru dienu tiek uzrakstīts īpašais sveiciens VIP viesiem, kas ieradīsies viesnīcā, tur tiek rakstīti arī svarīgi notikumi viesnīcā, piemēram, konferences u.c. Vēl šveicara pienākumos ir garderobes uzraudzīšana, virsdrēbju pieņemšana un izsniegšana.

Kādi mēdz būt viesi, un kādus tu vēlies viņus redzēt?

Viesi mēdz būt ļoti dažādi. Ir tādi, kas no paša sākuma ir laipni. Ir tādi, kas jau pa ceļam uz viesnīcu ir nokaitināti, nav īpaši omulīgi. Ir arī kaprīzi viesi. Bet par to nav jāsatraucas, ir jāmēģina viņus nomierināt, noskaidrot viņu garastāvokļa iemeslus, tad jau arī viņi kļūst laipni, pozitīvi un vēlāk nāk pretī ar smaidu sejā. 

Kādām īpašībām šveicaram jāpiemīt, kas jāprot, lai veiktu šo darbu?

Jāprot nepieļaut konflikta situācijas. Jābūt mierīgam, nosvērtam un laipnam. Mums jācenšas viesim radīt vislabāko priekšstatu par viesnīcu. No mūsu rīcības ir atkarīgs, vai viesim šeit patiks. Jābūt labai intuīcijai, labām komunikācijas spējām, zināmā mērā – jābūt psihologam. Jābūt arī fiziski izturīgam un pietiekoši spēcīgam, lai pārnēsātu bagāžu.

Vai šveicaram ir jāzina svešvalodas?

Noteikti. Katrā ziņā vismaz angļu valoda. Šajā viesnīcā ļoti noder arī vācu valoda un arī krievu.

Vai vari atsaukt atmiņā kādu interesantu, izaicinošu gadījumu?

Bija viens gadījums, kad viesis tika varmācīgi aizvests uz mežu, izģērbts un apzagts. Kad viņu atrada un atveda uz viesnīcu, viņš bija ļoti neapmierināts, dusmīgs, netīrs, uz visiem bļaustījās, lamājās, draudēja visiem. Mēs tad ar viņu parunājām. Viņš aizgāja uz savu istabu nomazgāties. Kad atnāca atpakaļ, bija jau nomierinājies un visiem atvainojās par savu uzvedību. Tālāk viņa problēmu risināja policija. Ārzemju viesiem ir jābūt ļoti uzmanīgiem, dažkārt viņi pat nepaspēj iziet no viesnīcas, kad vietējie jau „klūp krāgā”. Šī ir tāda izaicinoša vieta, pats pilsētas centrs. Mūsu valstī ir cilvēki, kas domā – ja jau ārzemnieks, tātad viņam ir nauda. Nākas viesnīcas viesus par to informēt, pastāstīt. Ja kāds no viesiem ir iedzēris par daudz, vismaz paskatos, uz kuru pusi viņš no viesnīcas aiziet – uz Vecrīgu vai uz pilsētu. Parasti iegaumēju savas viesnīcas viesus.   

Kas sagādā gandarījumu šajā darbā?

Tas, ka viesi novērtē manu darbu, ka viņi no sirds ir priecīgi par to palīdzību, ko viņiem sniedzu. Ja neizturas ar nicinājumu pret šveicara darbu.

Un kas šajā darbā nepatīk?

Reti jau tas gadās, bet nepatīk viesu negatīvā attieksme, dažkārt viņi pret šo profesiju izturas nievājoši. Daži izgāž dusmas, jo esmu pirmais, ko viņi šajā viesnīcā satiek. Uz savas ādas izbaudu viesu sākotnējo noskaņojumu, ierodoties viesnīcā.

Vai ir grūti strādāt maiņās, naktīs, brīvdienās?

Ir jau pierasts. Brīvdienas ir dažādos laikos, dažādās dienās. Ja nepieciešams, kolēģi viens otram izpalīdz, samainoties maiņām. Kad brīvdienas iekrīt darba dienās, tas arī nav slikti, jo var nokārtot dažādas formalitātes valsts iestādēs, kas strādā tikai darba dienās.

Vai šveicaram ir iespējama profesionālā izaugsme?

Man jau tāda bija. Sākumā strādāju par sargu autostāvvietā, tad par šveicaru mazākā viesnīcā, tagad esmu šveicars lielā pieczvaigžņu viesnīcā. Par tālāku izaugsmi neesmu vēl domājis, jo man patīk šis darbs, pagaidām neko nevēlos mainīt.

Ko Tu novēlētu tiem, kuri vēlas strādāt par šveicaru?

Gribētu pateikt, ka šveicara darbs ir interesants. Katra diena ir citādāka, nav rutīnas. Tas nav kā sēdēt birojā pie datora, kur ir viens un tas pats. Šeit var satikt dažādus cilvēkus, veidojas dažādas situācijas, katra ir savādāka. Pat konfliktsituācijas ir interesanti risināt.

Atjaunots 2017. gada 20. februārī
Publicēts 2012. gada 14. novembrī