Intervijā piedalās Aleksandrs Čemis un Aleksandra Čemis,

uzraugi Rīgas Centrālcietumā

Kādi ir cietuma uzrauga pienākumi?

Uzrauga pamatuzdevums ir uzraudzīt ieslodzītos un kārtību cietumā. Pārņemot posteni, jānoskaidro operatīvais stāvoklis – vai ir notikuši pārkāpumi, jāpārbauda, vai sakaru iekārtas un signalizācija ir atbilstošā tehniskā stāvoklī. Uzraugs pieņem esošos apcietinātos un notiesātos pēc skaita un salīdzina ar posteņa ziņotājā ierakstīto reālo skaitu. Vecākais uzraugs savukārt skaitliski zina, cik cilvēki kurā kamerā atrodas, kurš ir aizvests uz tiesu pārvests uz citu cietumu vai atrodas slimnīcā, un ik vakaru šos skaitļus nodod cietuma dežūrdaļā.

Ja ieslodzītais ir ar nosliecēm uz bēgšanu, vairākas reizes dienā uzraugs veic tā pārbaudi.

Dežūras laikā reizi stundā vai biežāk pārbauda durvju, slēdzeņu un restu stāvokli, caur kameras novērošanas actiņu novēro ieslodzīto uzvedību. Vēl uzrauga atbildībā ir ieslodzīto nogādāšana uz nopratināšanu,  ēdināšanu, pastaigu,  pie ārsta, uz satikšanos ar radiniekiem.  Vecākā uzrauga pienākumos ir fiksēt rakstiskā veidā disciplināros pārkāpumus, sastādīt ziņojumus un protokolus.

Vai jaunais darbinieks iziet iekšējo apmācību dienestā?

Jā, pirms uzsāk darbu, jaunos darbiniekus iepazīstina ar atbilstošo likumdošanu, iekšējām instrukcijām un citiem saistošajiem dokumentiem.  Iemāca lietot aizsardzības līdzekļus un pielietot šaujamieroci. Tomēr ikkatra darbinieka interesēs ir pašam turpināt lasīt par jaunumiem likumos. Šīs zināšanas ļoti noder darbā.     

Kādām ir jābūt rakstura īpašībām?

Ļoti lielai atbildībai. Tā iestājas jau tad, kad esi šķērsojis ieeju.

Par visu, kas notiek klientu dzīvojamā korpusā, ir atbildīgs uzraugs. Ir jāmāk sevi pasniegt un nedrīkst ļauties iežēlināties, jo gadās, ka klients lūdz ienest viņam kādu mantu. Bet tas ir pārkāpums. Darbā jāievēro subordinācija – pakļautība augstāk stāvošajām amatpersonām, kolēģiem. Attiecībā uz ieslodzītām personām jāievēro Ieslodzījuma vietu pārvaldes Ētikas kodekss. Ir jānovelk robeža starp uzraugu un ieslodzītajiem, uzraugs nevar būt draugs. Ieslodzītajiem jāzina šīs atšķirības.  

Vai šajā darbā ir gandarījuma brīži?

Kad pēc nakts maiņas pienāk rīts un viss ir kārtībā, nav bijis ārkārtas notikumu, piemēram, suicīdu, klienti ir mierīgi, netrako, un nevienam nav pretenziju. Ir laba sajūta, ka nav bijusi nepieciešamība izteikt klientam aizrādījumu vai piemērot sodu. Tā ir gandarījuma sajūta, ka darbs ir padarīts veiksmīgi.

Kādiem jauniešiem jūs ieteiktu nākt strādāt?

Šeit var nākt strādāt uzreiz pēc vidusskolas. Ir iespēja pieteikties darbā arī studējošiem jauniešiem,  kā arī tiem, kuriem iegūtajā arodā neveicas atrast atbilstošu darba vietu. Esot Iekšlietu ministrijas dienestā, darbinieks saņem sociālās garantijas, veselības apdrošināšanu, apmaksātu  slimības lapu (ja nepieciešams), turklāt darba grafiks ļauj brīvajās dienās veikt papildus darbus. Atvaļinājums ir 30 dienas un ik pēc pieciem gadiem trīs dienas nāk klāt. Stājoties darbā, ir jāiziet medicīniskā komisija un jaunietim vēlams būt labā fiziskā formā.

Stalta stāja veicina respektu starp klientiem.

Darbā atrodies kustībā, tas nav sēdošs. Katra maiņa var atšķirties – ir interesanti. Ja ir vēlme, ir iespēja arī veidot savu karjeru dienestā. Arī ieslodzījuma vietā notiek romantiskas tikšanās - darbs mūs saveda kopā!

Atjaunots 2017. gada 21. februārī
Publicēts 2015. gada 21. decembrī