Intervija ar Danu Bidiņu,

tērpu stila speciālisti

Kā Tu izvēlējies šo profesiju?

Pēc ģimnāzijas pabeigšanas nezināju, kur īsti turpināt mācības. Mana mamma mācēja labi šūt, man patika pucēties viņas darinātajās kleitās. Nolēmu, ka pati gribu iemācīties šūt,  bet vēlējos apgūt papildus vēl citas noderīgas prasmes. Rīgas Stila un modes vidusskola piedāvāja pusotra gada apmācības tērpu stila speciālista programmā. Pēc teorijas apguves seko trīs mēnešu prakse, un tad jau vari uzsākt patstāvīgu darbu.

Kādus priekšmetus apguvi skolā?

Galvenokārt bija jāapgūst profesionālie mācību priekšmeti: tērpu gatavošanas tehnoloģija, tērpu konstruēšana un modelēšana, zīmēšana, kompozīcija, dizains, modes vēsture, vizuālā koptēla veidošana (friziera, vizāžista darbi, kolāžas veidošana), kā arī komercdarbības pamati, saskarsmes psiholoģija un daudz praktisko mācību tērpu izgatavošanā. Tieši pēdējie man patika vislabāk, konstruēšana un pats darba process ar šujmašīnu. 

Ko dara tērpu stila speciālists?

Tērpu stila speciālists kopā ar klientu izvēlas tērpu modeļus, zīmē skices, konstruē, modelē, piegriež un izgatavo tērpu. Palīdz klientam sakomplektēt garderobi un izveidot individuālo imidžu.

Kas Tev darbā sagādā gandarījumu?

Pats gala rezultāts. Mirklis, kad klients pielaiko jauno tērpu, ir satraucošs. Un, kad redzi, ka darbs ir izdevies, klients ir laimīgs spoguļa priekšā un nevēlas tērpu vilkt nost, - tas sniedz patiesu prieku un gandarījumu.

Kā Tu uzsāki savu patstāvīgu biznesu?

Jau prakses laikā sāku šūt individuālajiem pasūtītājiem. Darbu savā profesijā Madonā nevarēju atrast un tikai ar šujmašīnu šūt ražošanas cehā negribēju.
Nolēmu piereģistrēt sevi kā pašnodarbinātā. Uzsāku strādāt mājās, nedaudz vēlāk sameklēju telpas pilsētas centrā, lai klientiem vieglāk pie manis nokļūt.

Sākumā klienti bija radi, mani bijušie skolotāji, mammas paziņas. Vislabākā reklāma jau ir no mutes mutē. Klienti nāca un teica, ka mani kāds ir ieteicis un lūdza palīdzēt izvēlēties audumu, pareizo modeli. Sākam runāt, kas klientam patīk, kāds ir raksturs, dzīves ritms, izrunājam, kur attiecīgais tērps tiks vilkts, kādos pasākumos, un visbeidzot abi nonākam pie labākā risinājuma. Pirmajā reizē tas var aizņemt ilgāku laiku. Pēc tam, kad visi “parametri” zināmi, process iet ātri. Jārēķinās gan, ka darba stundas var būt neregulāras. Vasarā dažreiz nākas pa 15 stundām no vietas strādāt, kad ir vairāki pasūtījumi.

Kādi ir izaicinājumi Tavā darbā?

Ir jāmāk saprasties ar klientiem. Cilvēki, to vēlmes, izteikšanās veidi ir dažādi. Citreiz atnāk klients pielabot jau valkātu apģērbu. Kā speciālists protu novērtēt auduma nonēsātību un izvērtēt, vai laiks un darbs, kas jāvelta, atmaksājas. Nereti klientei tā ir mīļākā un ērtākā kleita, un tad viņa var izteikt man asākus vārdus. Tad jāprot diplomātiski pārliecināt un izskaidrot. Jo man ir svarīgi, lai klients atgriežas vēlāk.

Kādām ir jābūt rakstura īpašībām?

Pirmkārt, pašam darbam ir jāpatīk Daudzas meitenes, uzsākot mācīties, domā, ka iegūs izglītību un varēs ar klientu staigāt pa veikaliem un piemeklēt apģērbus.
Taču nē - galvenokārt ir šūšana, un tai nepieciešama pacietība. Sanāk bieži ārdīt un sākt no sākuma. Nedrīkst atstāt un noslēpt brāķīšus. Vai citreiz apģērbs jau piegriezts, klients nāk uz pirmo pielaikošanu un pēkšņi izdomā, ka vēlas ko citu. Jāprot ieklausīties klientā, un nākas arī piekrist viņam. Nevar taisīt garus svārkus, jo man liekas, ka izskatīsies labāk, ja klients par katru cenu vēlas īsāku modeli.

Kādi ir Tavi  turpmākie plāni?

Man ļoti patīk šūt kāzu kleitas un vakarkleitas. Ir tāds sapnis kādreiz strādāt tikai ar līgavām. Šogad, piemēram, sagatavoju deviņas līgavas. Bet tuvākie plāni ir turpināt mācības Rīgas Tehniskajā universitātē Apģērbu dizaineros. Tad arī laika šūšanai atliks mazāk.

Publicēts 2017. gada 26. maijā