Intervija ar Mihailu Mujatu,

SIA „Bolderāja Serviss” kokapstrādes operatoru

width=200

Kā tu izvēlējies šādu profesiju, kā nonāci kokrūpniecības nozarē?  

Tā bija nejaušība. Man šo darbu piedāvāja paziņas. Pirms tam es strādāju A.Popova Rīgas radiorūpnīcā (AS „Radiotehnika RRR”). Kad tur sākās lielas pārmaiņas un vairs nebija drošības par nākotni, pārnācu strādāt šeit.

Vai bija jāmācās?

Kad atnācu šeit strādāt, sāku mācīties. Viss tika apgūts pašmācības ceļā.

Strādāju ar dažādām mašīnām: zāģi, frēzi, urbjmašīnu, arī ar dažādiem rokas instrumentiem, ar ko var kaut ko pieslīpēt, pievīlēt, nozāģēt u.c.

Kas tev šajā darbā patīk?

Tas, ka es saprotu to, ko man uzdod, zinu, kā to izdarīt, man arī ļoti labi viss sanāk.

Kādi ir tavi galvenie pienākumi?

Mans galvenais pienākums ir izgatavot sagataves un detaļas no koka un koksnes plātņu materiāliem. Īpaši bieži jāapstrādā dažādu izmēru virsmu maliņas – jānolīmē maliņa ar plastmasu, pēc tam jānofrēzē, lai tā būtu apaļa. Jāapstrādā arī lielas virsmas. Es tās notīru, ar rokas instrumentu nogludinu maliņas, lai nebūtu asas. Ir detaļas (plaukti, atvilktnes u.c.), kuras jāfrēzē ar frēzi, piemēram, jāizveido gropītes, lai plauktu varētu uzmaukt plaukta turētājam. Veicu montāžas, zāģēšanas darbus, arī preses darbus – ja vajag biezāku detaļu, sapresēju kopā divas plāksnes. Vārdu sakot – veicu koksnes mehānisko apstrādi ar darbmašīnām, kuras iestatu un regulēju, pārzinu iekārtās notiekošos procesus un sekoju līdzi tam, lai kokmateriāls iekārtā tiktu apstrādāts kvalitatīvi, bez brāķiem.

Kokapstrādes operatorus nosacīti var iedalīt pēc cehā veicamajiem uzdevumiem. Piemēram, garināšanas operators ar garenzāģi vai rokas garinātāju sagarina apstrādājamos dēļus pēc norādītajiem parametriem. Ir arī frēzēšanas darbmašīnu operators, līmēšanas operators, daudzvārpstu urbmašīnas operators, automatizētās garuma audzēšanas preses operators u.c.

Kāda ir darba specifika?

Specifika saistās ar darba vidi.

Kokapstrādes operatora darbs ir tāds, kur vienmēr būs koka putekļi, ventilācija.

Ir jāievēro darba drošība, elektrodrošības un ugunsdrošības noteikumi.

Kādas rakstura īpašības nepieciešamas, lai labi veiktu šo darbu?

Ir jābūt rūpīgam, nevar darbu darīt pa roku galam. Jābūt arī radošam, lai izdomātu, kā labāk un efektīvāk darbu paveikt. Nepieciešama tehniskā domāšana, kā arī labs acumērs. Jābūt precīzam un akurātam. Labi, ja prot orientēties koku sugās un koksnes materiālos.

Kas ir grūts šajā darbā?

Reizēm ir grūti strādāt, ja detaļas ir liela izmēra, tām ir sarežģīta, neparocīga forma vai tās ir grūti izgrozīt.

Vai darbā ir bijuši izaicinājumi?

Ir gadījies. Izaicinājumi ir tad, kad sākumā domā un nesaproti, kā lai paveic uzdoto, bet beigās sanāk ļoti labi. Cita lieta, ja detaļa ir tāda, ko darbgalds neļauj apstrādāt. Gadās arī sīkas detaļas, ar maziem rādiusiem, kuras grūti aplīmēt.

Kā norit tava darba diena?

Katru dienu mums ir zināms uzdevums – atbilstoši rasējumam izgatavot noteiktas konstrukcijas kokizstrādājumus. Tad arī ar kolēģiem plānojam, kā labāk un ātrāk to izdarīt, kuras operācijas veikt pirmās. Kādreiz darbs tiek iedots vairākām dienām, nav tā, ka katru rītu ir jauns uzdevums. Tomēr dažreiz darbi dienā mainās vairākkārt, pat piecas reizes.

Ko klients sagaida no tava darba?

Lai mans darbs būtu rūpīgi padarīts. Lai mēbeles būtu kvalitatīvas.

Ko tu ieteiktu jauniešiem, kuri gribētu apgūt šādu profesiju?

Ja patīk tehniskas lietas, tad vajag iet mācīties un apgūt šo profesiju. Šajā nozarē darbs vienmēr būs, it sevišķi jau datoroperatoriem, jo domāju, ka roku darbs kokapstrādē pamazām izzudīs.

Atjaunots 2017. gada 17. februārī
Publicēts 2012. gada 14. novembrī