Intervija ar Juri Naumovu,

Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma

programmas “Būvdarbi” 4.kursa studentu 

Kāpēc izvēlējāties apgūt būvdarbus?

Sākotnēji domāju mācīties par galdnieku, bet divas dienas pirms 1. septembra pārdomāju. Vasarā biju strādājis celtniecībā un man šis darbs iepatikās, tādēļ nolēmu apgūt būvdarbus Rīgas Mākslas un mediju tehnikumā.

Specializējaties apdares darbos. Kāpēc šī izvēle no visa plašā būvniecības darbu klāsta?

Tā daļēji ir sakritība. Rīgas Mākslas un mediju tehnikums, kurā mācos, atrodas netālu no mājām, tāpēc izvēlējos šo skolu, un tajā piedāvāja tieši apdares darbus. Vēl man patīk tas, ka apdares darbi ir plaša nozare, kurā ietilpst vairākas lietas, piemēram, apmešana, flīzēšana, krāsošana, dekoratīvā krāsošana, tapešu līmēšana, sausā būve, grīdu ieklāšana - ir no kā izvēlēties!

Varat izvēlēties vai tomēr, vismaz mācoties, jāapgūst visi apdares darbi?

Pamati jāapgūst visiem darbiem, un vēlāk, saprotot, kas patīk vairāk un kas ne tik ļoti patīk, var dziļāk apgūt tās prasmes, ar kurām varētu ikdienā vairāk strādāt.

Kas no šiem darbiem jums patīk vairāk un kas ne tik ļoti?

Visvairāk man patīk sausā būve un krāsošana. Tik ļoti neaizrauj apmešana un flīzēšana.

Jūnija sākumā piedalījāties Nacionālajā jauno profesionāļu meistarības konkursā SkillsLatvia 2021 kategorijā “Sausā būve”.  Kas jūs pamudināja pieteikties konkursam?

Biju plānojis šajā konkursā piedalīties jau 2020. gadā, bet Covid-19 pandēmijas dēļ to atcēla. Ņemot vērā, ka mācos 4. (pēdējā) kursā un šādā konkursā vairs nevarēšu piedalīties, nolēmu pamēģināt.

Ko dod dalība konkursā? Ir kādi ieguvumi, priekšrocības darba tirgū un karjerā, vai tas ir tāds labs ieraksts CV, vai pamatā mērķis ir pārbaudīt paša prasmes?

Godīgi sakot, īsti nezinu, vai tas man dos kādas priekšrocības darba tirgū. Vairāk dalība konkursā tomēr ir savu prasmju pārbaudei un pieredzes gūšanai, taču pieļauju, ka tas darba devējus varētu uzrunāt. Vismaz, kad iepriekš šis konkurss bez ierobežojumiem notika Ķīpsalā, to apmeklēja daudzi, arī potenciālie darba devēji. Šogad apmeklētāju bija mazāk, bet arī netrūka interesentu.

Kas jums bija jādara konkursā, kā tas noritēja?

Konkursā man vajadzēja no ģipškartona plāksnēm izveidot 2 x 2 metri lielu mājiņu ar durvju aili, stūra logu, kurā iekļauta arī arka. Tai bija arī jāuztaisa griesti un jāpieliek skaņu slāpējošais akustiskais panelis. Visu mājiņu vajadzēja nošpaktelēt, vienu ārējo sienu ar Q1 špakteli, kas nozīmē, ka šuves jāaiztaisa vienreiz ciet, otru sienu - ar Q2 špakteli - šuves aiztaisot ciet divreiz, trešo sienu – ar Q3 špakteli, kad šuves jāpavelk platākas. Ceturtā siena bija jānošpaktelē ar Q4 špakteli, kas nozīmē, ka viss jānošpaktelē plakans. 

Vai iepriekš jau zinājāt, kas būs konkursā jādara?

Jā, uzdevumu iepriekš atsūtīja skolotājam, taču konkursa norises dienā mainīja dažus izmērus un citas nianses, kuras tika izrunātas īsi pirms konkursa.

Kā veicās konkursā?

Visu izdevās izdarīt diezgan labi. Tomēr visas komandas, kas piedalījās konkursā, uzskatīja, ka bija par maz laika, lai visu pilnībā pabeigtu. Ņemot vērā Covid-19 noteiktos ierobežojumus, lēmums par konkursa norisi tika pieņemts salīdzinoši neilgi pirms konkursa. Tādējādi būves uzcelšanu varēja izmēģināt tikai vienu reizi. Konkursā uzbūvēju mājiņu, bet nepaspēju līdz galam nošpaktelēt, jo tas ir laikietilpīgs process - ir jāgaida, kamēr iepriekšējā kārta nožūs pirms var likt nākamo. Tiesneši skatījās leņķus, līmeņus, izmērus un precizitāti, par manu paveikto darbu izteicās atzinīgi.

Ir vēlme piedalīties vēl kādos konkursos?

Jā! ja konkursi notiks, labprāt piedalīšos. Tas ir interesanti izaicināt un pārbaudīt sevi.

Pēc Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma beigšanas ir iespēja turpināt mācības koledžā vai augstskolā. Plānojat tās turpināt vai ir vēlme ātrāk uzsākt darba gaitas?

Plānoju turpināt mācīties, bet līdz galam vēl neesmu izdomājis, kur un ko tieši.  

Paralēli mācībām arī strādājat? Ko darāt, kāda ir darba ikdiena?

Jā! Šobrīd strādāju SIA “Remroks”, veicot grīdu betonēšanas darbus. Ikdienā braukājam pa visu Latviju, kur firmai ir objekti. Ar betona maisītāju maisām, pūšam, izlīdzinām un noslīpējam betonu, izveidojam grīdai plakni. Ja ir šķidrais betons, kuru atved gatavu, ieklājam to, izlīdzinām un noslīpējam. Tomēr vasarā domāju pievērsties darbam savā profesijā, kuru būšu apguvis.

Cik viegli vai grūti ir atrast apdares darbu tehniķa darbu jaunietim?

Ja ir vēlme strādāt un ja grib atrast darbu, tad vienmēr to atradīs.

Apdares darbos nākas saskarties arī ar kādiem veselībai kaitīgiem faktoriem?

Protams, kā jau celtniecībā, ir daudz putekļu, izgarojošas vielas, ir jāceļ smagumi. Ja nebūsi uzmanīgs un nelietosi pašaizsardzības līdzekļus, var gadīties kādas veselības problēmas. Bet šos faktorus ir iespējams mazināt, lietojot dažādus aizsardzības līdzekļus, piemēram, speciālo apģērbu, respiratorus, ceļu sargus, aizsargbrilles, cimdus, muguras jostu un citus.

Jāapgūst arī dažādi instrumenti, jaunas tehnoloģijas? 

Jā! Īpaši sarežģīti strādāt ar instrumentiem nav, vienkārši jāsaprot, kā tie darbojas un jābūt uzmanīgam, lai sevi nesatraumētu. Tehnoloģijas mainās diezgan bieži, nepārtraukti ienāk tirgū kaut kas jauns un nākas tās apgūt, jāseko līdzi.

Kas patīk apdares tehniķa darbā?

Šajā profesijā man patīk daudzveidība, tas, ka nav jādara viens un tas pats. Var krāsot, špaktelēt, būvēt no riģipša starpsienas, sienas, flīzēt, apmest, līmēt tapetes, ieklāt grīdas – nav katru dienu jādara viens un tas pats. Arī objekti mēdz būt atšķirīgi un interesanti, Patīkami ir arī redzēt sava darba rezultātu.

Kādām īpašībām jāpiemīt šajā darbā?

Jābūt vēlmei strādāt, apgūt kaut ko jaunu, jāpiemīt mērķtiecībai. Noteikti nedrīkst būt slinks, jo visu laiku kaut kas jādara.

Vai šajā darbā var labi nopelnīt?

Celtniecībā kopumā var nopelnīt labi.

Ja esi labs meistars un darbus paveic kvalitatīvi, tad būsi pieprasīts un varēsi labi nopelnīt arī tepat Latvijā, nebūs jābrauc peļņā uz ārzemēm.

Prasmīgi darbinieki celtniecībā vienmēr būs vajadzīgi, jo nepārtraukti kaut kas tiek būvēts un remontēts. Pašam tikai jāizvērtē, vai strādāt kādā lielākā vai mazākā būvfirmā, vai individuāli. Jārēķinās ar nemitīgu braukāšanu no objekta uz objektu.

Kādas ir izaugsmes, karjeras iespējas? Ja turpināt mācības, varat arī vēl pamainīt specializāciju?

Jā! Var specializēties konkrētā jomā  – apmest, krāsot, siltināt, mūrēt. Katram jāsaprot, kādi darbi labāk patīk un padodas. Ir iespēja arī Latvijas Amatniecības kamerā iegūt zeļļa vai meistara diplomu. Turpinot mācības, var kļūt arī par būvuzraugu, būvinženieri vai būvdarbu vadītāju.

Publicēts 2021. gada 9. septembrī