Intervija ar Denisu Pušņakovu,
AS "VG Kvadra Pak" ofseta iespiedēju
Kā Tu izlēmi strādāt poligrāfijas nozarē?
Sāku skolas gaitas Ropažu novada Zaķumuižas pamatskolā. Kā jau zēnam, man patika mehāniskas lietas. Mana ģimene – vecāki un vecvecāki – rosināja izvēlēties poligrāfiju. Iestājos 5. arodvidusskolā uz ofseta iespiedējiem. Pēc diviem gadiem skola pārtapa par Rīgas Valsts tehnikuma Poligrāfijas centru.
Vai sākumā bija zināšanas, kāds ir darbs poligrāfijā?
Nē, zināju tikai, ka tas saistīts ar žurnālu un grāmatu ražošanu. Tas bija man nezināms sākums jaunam posmam manā dzīvē. Paldies manai ģimenei, kuri mani motivēja, jo viņi zināja, ka profesija ir prestiža, interesanta un labi atalgota.
Kādas bija mācības?
Mācījos četrus gadus. Ļoti noderēja skolā iegūtās zināšanas.
Darbā vajadzīgas ir matemātikas pamatlietas, piemēram, lai aprēķinātu lokšņu daudzumu. Arī latviešu valoda, jo ir jāpārbauda teksts uz iespiedloksnes, tas jāsalīdzina ar klienta iedoto paraugu.
Tā savlaicīgi var novērst kļūdas tekstos.
Pirmais gads skolā bija vairāk iepazīšanās gads. Sākot ar otro kursu, atradu prakses vietu a/s „Rīgas paraugtipogrāfija”. Tur man bija iespēja parādīt, ka man ir interese par darbu, ka es gribu strādāt un to varu. Vasaras periodā man uzņēmums piedāvāja darbu, kas bija lielisks piepelnīšanās veids. Ceturtā kursa vidū skolā sākās praktiskais darbs katru dienu. Tad arī saņēmu otrā ofseta iespiedēja darba piedāvājumu no A/S „Kvadrapak”, jo biju sevi pierādījis darbā Rīgas paraugtipogrāfijā.
Kas ir ofsets un kāds ir darba saturs?
Vienkārši sakot – tā ir lokšņu apdrukāšana. Piemēram, pasūtītājs – uzņēmums „Laima” – pasūta saražot konfekšu kārbas „Prozit” konfektēm. Pasūtītājs iedod iepakojuma mērogus, krāsas un dizaina paraugus. Vispirms maketētāji taisa maketu uz caurspīdīgas plēves, izvieto precīzu kastīšu vietu un daudzumu uz apdrukājamās loksnes, pārbauda tekstus un dizainu kopumā. Tālāk ofseta iespiedējs saņem darba pasūtījumu jeb darba uzdevumu mapi, kurā atrodas pasūtījuma paraugi, kartona veids, lokšņu daudzums, krāsu specifikācija un cita informācija. Saņemam arī iespiedformas (metalizētas plāksnes), uz kurām ir attēla punkti jeb rastri. Pēc attēla punktu daudzuma uz iespiedformām regulē krāsu padevi iespiedmašīnā, parasti tās ir melnā, zilā, sarkanā, dzeltenā un speciāli sajauktā krāsā. Ofseta iespiedmašīnā ievieto apdrukājamo materiālu, iespiedformas, krāsu un var sākties drukāšanas process. Spiediena rezultātā uz baltas loksnes izveidojas novilkums, tad iegūstam paraugnovilkumu, pēc kura tiks drukāta tirāža. Tālāk jāpārbauda paraugnovilkuma atbilstība klienta dotajam paraugam. Salīdzinām tekstus, pārbaudām, vai nav kādi defekti, piemēram, skrāpējumi.
Mans uzdevums ir pieņemt lēmumu par lokšņu kvalitātes atbilstību pasūtījumam.
Gadījumos, kad ofseta iespiedējam rodas problēmas ar dizaina neatbilstību, tiek aicināts tehnologs, kurš labo radušos kļūdu. Ir klienti, kuri vēlas apstiprināt paraugnovilkumu, pirms sākas drukas process. Pēc paraugnovilkuma apstiprināšanas notiek tirāžas ražošana. 10 000 loksnes var nodrukāt stundas laikā, vienas maiņas laikā iespējams nodrukāt apmēram 70 000 loksnes. Maksimālais drukas ātrums ir 15 000 loksnes stundā. Pasūtījumu tirāžas mēdz būt dažādas – no 1 000 loksnēm līdz pat 500 000 loksnēm.
Pēc drukas procesa seko citu speciālistu darbs, kas veic izciršanu, līmēšanu un iepakošanu. Mūsu uzņēmumā ražo tikai iepakojumu un ir lokšņu iespiedmašīnas, bet ofseta iespiedējs var strādāt gan ar grāmatām, gan veidlapām, gan bukletiem un žurnāliem.
Vēl manos pienākumos ir sekot iespiedmašīnas tehniskajam stāvoklim un kārtībai. Ja iespiedmašīnai ir radies kāds bojājums, jāizsauc mehāniķis vai darbības traucējumi jānovērš pašam, jāveic tehniskās apkopes, eļļošanas. Mašīnai ir jābūt tīrai un darba kārtībā dienu un nakti.
Kam ir visvairāk jāpievērš uzmanība darba procesā?
Uzmanība jāpievērš ir visam procesam kopumā. Tiklīdz saņemam darba uzdevumu, jāizpēta krāsu izklājums uz iespiedformām, apdrukājamais materiāls un lakas veids.
Drukas procesā ir svarīgi nodrošināt ūdens un krāsas balansu, lai ir vienmērīgs krāsu novilkums uz loksnes.
Krāsas blīvums var mainīties no mitrināmā šķidruma līmeņa daudzuma, tam jāsatur spirts, atbilstošs PH līmenis, elektrovadāmības līmenis un temperatūra – tas palīdz krāsai vienmērīgi klāties uz loksnes. Drukas procesā iespiedmašīnu nedrīkst atstāt bez uzraudzības, pastāvīgi jāpārbauda un jāveic mērījumi, kā palīgierīci tam izmantojam densitometru, kas nomēra krāsas blīvumu un parāda uz ekrāna, kurā vietā krāsas ir vairāk un kurā mazāk. Tas atvieglo darbu, jo, kad tiek drukātas lielas tirāžas, acis pierod pie drukas un kaut kādas nelielas izmaiņas krāsas uzvedībā var nepamanīt.
Kāda ir darba vide un ritms?
Runājot par darba vidi, agrāk ofseta tehnoloģijā izmantoja svina sakausējumus, kas atstāja sekas uz iespiedēju veselību, tagad ofseta tehnoloģijās svinu neizmanto, krāsas arī nav tik kaitīgas veselībai. Kā jau daudzas citas tehnoloģijas attīstās uz priekšu, tā arī ofseta tehnoloģijas sasniegumi ir jūtami. Darba process ir kļuvis fiziski vieglāks un darba devēju ieguldījums – rūpes par saviem darbiniekiem un darba apstākļiem – rada nekaitīgu un pozitīvu darba vidi.
Darba telpā jārēķinās ar iespiedmašīnu troksni, bet mēs lietojam ausu aizbāžņus. Velkam arī speciālu darba tērpu un nēsājam cepures, lai mati neiekrīt produkcijā.
Darbs notiek pēc slīdošā grafika -– rīta, dienas un nakts maiņā. Gadās, ka nedēļu ir nakts maiņa un nedēļu dienas maiņa.
Atalgojums ir labs, varu nodrošināt ģimeni un aizbraukt atpūsties. Darbs ir interesants. Šad tad liekas, ka darba ritms paliek vienmuļš, bet tad nāk kāds neparasts jautājums vai defekts, kuram jārod risinājums, dažkārt jāieslēdz visas maņas, lai to atrisinātu un varētu nodrukāt kvalitatīvu darbu.
Kādām ir jābūt rakstura īpašībām?
Ir jābūt precīzam un jāievēro detaļas. Darbs ir ļoti atbildīgs, jāmāk ātri pieņemt lēmumus. Protams, ka var konsultēties ar kvalitātes vadības dienestu, tehnologu, ražošanas vadītāju, bet, tā kā pārsvarā darbam ir jānotiek raiti un bez pauzēm, mašīnas nedrīkst dīkstāvē stāvēt, reakcijai jābūt ir ātrai. Bezatbildība var dārgi atmaksāties uz ikmēneša algu.
Jābūt arī pārliecinātam un drošam. Savas prasmes vajag darbadevējiem rādīt – tā es trīs gadu laikā no ofseta iespiedēja palīga esmu kļuvis par pirmo ofseta iespiedēju.
Ir labi, ja ir krāsu sajūta. Nesen atcerējos, ka man bērnībā patika meklēt atšķirības dažādos zīmējumos, un toreiz domāju – būtu man tāds darbiņš!
Kā veidosies jūsu darba dzīve tālāk?
Pagaidām esmu apmierināts ar esošo darbu. Man ir interese un doma turpināt mācieties poligrāfijas nozarē. No uzņēmuma biju pieredzes apmaiņā mūsu uzņēmuma centrālajā ražotnē Vācijā. Bija interesanti salīdzināt. Tur visus darbus veic robotizētas mašīnas, ar rokām gandrīz nekas nav jādara.
Kādi ir ieteikumi skolu jauniešiem?
Galvenais nebūt slinkiem. Darba devējiem ir jāparāda sevi no labās puses – ka gribi darīt darbu, ka domā par nākotni. Domāju, ka visi centieni attaisnosies. Poligrāfijas nozarē ir labas darba iespējas. Pašlaik šeit strādā daudz jaunu cilvēku. Poligrāfijā ir sava pasaule, un pārsvarā visi pazīst viens otru.