Intervija ar Edgaru Ziediņu,
kinologu, inspektoru Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes Pasienes robežapsardzības nodaļā
Kā Jūs izvēlējāties kļūt par kinologu Valsts robežsardzē?
Bērnībā uzaugu laukos. Man bija suns, kuram biju iemācījis spēlēt futbolu, komandu “sēdēt”, paprasīt saldumus. Patika dzīvnieki.
Par kinologu strādāju jau septiņus gadus. Vispirms sāku strādāt Ieslodzījumu vietu pārvaldē, kur piekritu aizvietot kolēģi, kinologu, viņa atvaļinājuma laikā. Pēc diviem gadiem radās iespēja pāriet darbā Valsts robežsardzē, kas atrodas arī tuvāk manai dzīvesvietai.
Kinologu darba specifika abās iestādēs atšķiras. Ieslodzījumu vietu pārvaldē kinologa uzdevumi virzīti uz aizsardzību un personu aizturēšanu, robežsardzē - uz robežpārkāpēju pēdu un atrasto priekšmetu atklāšanu, personu meklēšanu, bīstamu personu aizturēšanu, narkotisko vielu meklēšanu, sprāgstvielu meklēšanu, apvidus pārmeklēšanu. Piemēram, uz robežpunktiem iesaistīti narkotisko vielu suņi, zaļajā robežas zonā – pēdu meklētāji.
Kas ir kinologs?
Tas ir speciālists mācībā par suņiem. Kinologam ir zināšanās par suņu sugām, viņš pārzina to kopšanu, ir apguvis dresūru un trenēšanu konkrētu uzdevumu pildīšanai.
Kur var apgūt kinologa prasmes?
Tādas atsevišķas kinologu skolas nav. Valsts Robežsardzes koledžā ir izveidots Kinoloģijas dienests, kur pēc profesionālās izglītības iegūšanas ir iespēja turpināt apgūt kinologa iemaņas. Ja ir vēlme, iekšējā dzirkstele un laba attieksme pret dzīvniekiem, tad droši var pieteikties mācībām.
Galvenais, ir jābūt pārliecinātam par sevi, ka gribēsi un varēsi savu dzīvi pakārtot sunim.
Katrs Valsts robežsardzes kinologs saņem savu suni, un abi kļūst kā viens vesels. Suns dzīvo kopā ar kinologu, tāpēc labāk, ja ir privātmāja. Kinologs ir suņa aprūpētājs, baro un rūpējas kā par ģimenes locekli. Ieslodzījumu vietu pārvaldē suņi paliek darbā un sagaida kinologu, kurš izliek suņus pa posteņiem.
Kā notiek suņa sagatavošana darbam?
Savstarpējai saskaņai vislabāk ir saņemt četrus mēnešus vecu kucēnu. Savu suni saņēmu, kad tas bija divus mēnešus vecs. No četriem līdz divpadsmit mēnešiem testējam, vai suns būs derīgs dienestam. 18 mēnešos suns jau sāk kārtot klasi – pamatklasi, tad seko pirmā klase, kas testē paklausību, apvidus pārmeklēšanu, priekšmetu atrašanu, cilvēku meklēšanu. Pārbaudes ilgt no divām līdz sešām stundām. Beigās notiek testēšana ar figurantu, ejot pa pēdām, jāuzrāda izmestie priekšmeti. Tas ir jāizdara noteiktā laikā un, ja to veic, suns saņem meistarklasi.
Suns attīstās pirmos piecus gadus, kad viņš uzņem visu jauno un mācās.
Ja līdz tam laikam nebūs kas iemācīts, pēc tam būs par vēlu. Tas arī atkarīgs no suņa psiholoģijas un rakstura. Līdz ar to katram sunim ir savs apmācību process un pieeja. Apmācības notiek visu laiku un kvalifikācijas celšana ik gadu, līdz kamēr suni noraksta.
Kāds ir kinologa darba grafiks?
Varētu teikt, ka kinologa darbs ir 24 stundas diennaktī. Pārvaldē mums ir divpadsmit stundu maiņu darbs. Ārpus tā sešas stundas nedēļā veltām suņa apmācībām un treniņiem. Nereti ir situācijas, kad ārkārtas gadījumos izsauc darbā ārpus paredzētājām darba stundām.
Regulāri piedalāmies starptautiskās pēdu meklēšanas sacensībās gan Latvijā, gan ārvalstīs. Pagājušajā gadā ieguvām individuālajā vērtējumā 1. vietu. Sakarā ar šobrīd lielo nelegālo vjetnamiešu robežu šķērsotāju pieplūdumu un lielo aizturamo skaitu mani atzina par labāko kinologu.
Kā ir ar suņa un saimnieka raksturu saderību?
Tas ir svarīgs aspekts. Ja suns ir ļoti aktīvs, tad kinologam jābūt mazaktīvam, lai nedaudz slāpētu tā enerģiju. Un otrādi - ja suns ir lēnīgāks, saimniekam jāpaceļ suņa aktivitāte.
Jābūt labai saderībai, saimniekam jāredz un jāsaprot suņa garastāvoklis un fiziskais stāvoklis, kas jānolasa no viņa ķermeņa.
Kādām ir jābūt rakstura īpašībām?
Vispirms stingrai pārliecībai, ka šo darbu gribēsi un spēsi veikt visu mūžu. Sunim ir grūti, ja mainās saimnieki, un vecākiem suņiem ir grūtāk apgūt jaunas iemaņas. Jābūt pacietībai un izturībai. Gan darbs, gan apmācības notiek jebkuros laika apstākļos. Vari kļūt līdz pusei slapjš. Nevar tā: šodien negribu, šodien nestrādāšu. Jāstrādā arī, ja esi slims. Un pats galvenais, jābūt lielai mīlestībai pret suņiem. No tā, kādas ir savstarpējās attiecības, atkarīgs darba rezultāts. Tajā pašā laikā jāsaprot, ka suņa darbības periods ir īsāks un tas ir jānoraksta, jāmāk šķirties un uzsākt darbu ar jaunu kucēnu. Kinologa darbs ir uz mūžu.