Sporta ārsts sniedz konsultācijas bērniem un pieaugušajiem, kuri aktīvi trenējas kādā sporta veidā vai vēlas uzsākt treniņus, kuriem ir fiziski aktīvas brīvā laika nodarbības ar palielinātu slodzi (slēpošana, snovbords, skeitošana, slidošana, peldēšana, riteņbraukšana u.c.).
Sporta ārsts darbā:
- veic pacientu veselības un organisma funkcionālā stāvokļa novērtēšanu;
- novērtē un izskaidro fiziskās slodzes ietekmi uz cilvēka organismu un nepieciešamības gadījumā veic fiziskās slodzes testus;
- konsultē par fiziskās veselības uzlabošanas iespējām, iesaka piemērotāko sporta veidu, fiziskās slodzes biežumu, intensitāti un ilgumu;
- konsultē trenerus un sportistus par treniņu procesu, kā labāk, kvalitatīvāk sasniegt rezultātus;
- veic sportistu medicīnisko aprūpi pirms spēlēm, spēļu laikā un pēc tām, sniedz pirmo un neatliekamo palīdzību sportistiem;
- konsultē par traumu profilaksi un ārstē, ja pacientam ir trauma vai stājas traucējumi;
- sastāda rehabilitācijas plānu un vada tā norisi, izmantojot katrā gadījumā piemērotās metodes: ārstnieciskā vingrošana, masāža un teipošana u.c.
- sadarbojas ar citiem kolēģiem – traumatologu, kardiologu, gastroenterologu, endokrinologu u.c.
Darba aprīkojums:
medicīnas apģērbs atbilstoši darba vietas pieņemtajai kārtībai vai arī oficiālā komandas vai izlases sporta forma sacensībās; aprīkojums un inventārs, kas nepieciešams veselības un organisma funkcionālā stāvokļa novērtēšanai: pareizi iekārtots ārstniecības iestādes kabinets un fonendoskops, tonometrs, neiroloģiskais āmurītis, metronoms, kušete, dinamometrs, kalipers, medicīniskie svari, auguma garuma mērs, redzes novērtējuma tabula, hronometrs, paklājiņš, citi; aprīkojums, kas nepieciešams rehabilitācijai: kušete, fizikālās terapijas iekārtas. vingrošanas bumba, līdzsvara virsma, paklājiņš, hanteles, vingrošanas stienis, zviedru siena, vingrošanas gumijas un citi. Tiek izmantotas biroja iekārtas (dators, kopētājs, printeris), dažādas datu bāzes un programmas, medicīniskā dokumentācija un veidlapas.
Darba apstākļi:
sporta ārstam ir speciāli ierīkots kabinets vai arī darbs notiek treniņu un sacensību norises vietā gan individuāli ar pacientu, gan publiski.
Iespējamie riska faktori: psihoemocionālā slodze, garas darba stundas daudzdienu sacensību laikā, fiziska slodze pārbraucienos un rehabilitējot pacientus, kā arī liela uzmanības koncentrācija visas dienas garumā.
Darba iespējas:
sporta ārsts savu profesionālo darbību var veikt patstāvīgi kādā ārstniecības iestādē, sporta organizācijas veselības punktā, kuri atbilst noteiktajām obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm.
Iespējamais atalgojums:
sporta ārsta atalgojums vidēji ir 750 - 1070 EUR pirms nodokļu nomaksas. Atalgojums ir atkarīgs no Latvijas reģiona un iestādes, kurā sporta ārsts strādā.
Rakstura īpašības un prasmes, lai labi veiktu darbu:
sporta ārstam ir jābūt ar labām komunikācijas spējām, aktīvam – ne tikai darba vidē, arī ārpus tās, pozitīvam un dzīvespriecīgam, atbildīgam, jāspēj tikt galā ar stresu, jābūt pacietīgam, nosvērtam, jāspēj sastrādāties komandā, jāpiemīt loģiskajai domāšanai, jāspēj pielāgoties dažādām situācijām.