Intervija ar Elitu Jurjāni,

viesnīcas „Amber Sea Hotel & SPA” SPA meistari

Kā kļuvi par SPA meistari?

Pēc profesijas esmu elektromontiere. Mani bērni aktīvi nodarbojās gan ar sportu, gan dejošanu. Bieži vakaros pēc lielās slodzes – kāju muskuļi savilkti, mugura saspringta. Cenšoties bērniem palīdzēt, mēģināju masēt, bet jutu, ka pietrūkst zināšanu un prasmju. Aizgāju uz „Kolonnas” mācību centru, kur mācījos piecus mēnešus kosmētiskās ķermeņa masāžas programmā, apgūstot klasisko masāžu. Sāku masēt un sapratu – pag, man tā lieta ļoti patīk! Pamazām sāku masēt ne vien bērnus, bet arī māsu, mammu, draudzenes. Pienāca mirklis, kad vēlējos pilnveidoties un iegūt jaunas zināšanas. Pieteicos kosmetoloģijas un masāžas skolā „MasterClass”, kur pirmo gadu bija izveidota programma „SPA speciālists”. Kad vajadzēja izvēlēties prakses vietu, man palaimējās. Tika piedāvāta viena prakses vieta Jūrmalā viesnīcā „Amber Sea”, kur no vairākām pretendentēm izvēlējās mani. Man viesnīcā iepatikās, un pēc prakses beigām es turpinu tur strādāt.

Kas īsti ir SPA?

SPA ir atjaunošanās, veselība caur ūdeni. Tā nav ārstniecības iestāde, bet vieta, kur var atpūsties, relaksēties gan fiziski, gan garīgi, rast iekšēju harmoniju. SPA nozīmē ķermeņa un gara lutināšanu. Tas ir vesels pakalpojumu komplekss, kas cilvēkam liek justies labāk: masāžas, sejas un ķermeņa maskas, ietīšanas procedūras, sauna, pirtis, peldes.

Kāda ir SPA meistara darba specifika?

SPA masāža domāta visiem cilvēkiem neatkarīgi no dzimuma, vecuma un ķermeņa uzbūves. Priekšstats, ka SPA saistīts tikai ar jaunību un skaistumu, nav pareizs. Masierim ir jāpieņem dažādi ķermeņi – gan jauni, gan veci, gan perfekti, gan nepilnīgi. SPA masieris neveic ārstniecisko masāžu kā mediķis, bet gan relaksējošo, kuras uzdevums ir sniegt labsajūtu, nekaitēt. Tiek veikta mērķtiecīga iedarbība uz pieciem maņu orgāniem – redzi, dzirdi, garšu, tausti un ožu. SPA procedūru laikā klients „atslēdzas” no realitātes, aizmirst par problēmām, nereti sasniedz stāvokli „starp debesīm un zemi”.

Kādi ir SPA meistara pienākumi?

Galvenais pienākums ir rūpēties par cilvēku un veikt dažāda veida masāžas. Pirms procedūras jāsagatavo telpa, jānoformē darba vieta, jāsagaida klients. Ar viņu jāizrunājas, jāuzzina viņa vēlmes. Tad tiek veikta procedūra, pēc kuras atkal aprunājamies. SPA masierim jāpārzina klasiskā masāža, jo tā ir visa pamatā. Paralēli var pielietot arī citus masāžas veidus, piemēram, ajurvēdas, taizemiešu masāžas, masāžas ar akmeņiem, ar šokolādi, dažādas ietīšanas un citas relaksējošas procedūras. Jāzina dažādu masāžas eļļu iedarbība – kura uzmundrina, kura nomierina. Mans moto šajā profesijā ir: apvienot lietderīgo ar patīkamo, dot veselīgu tonusu klienta ķermenim, ar masāžu iedarbojoties uz ādu un muskuļiem un tādējādi uzlabojot limfas atteci, asinsriti, imūnsistēmu.

Vai SPA masierim nepieciešama medicīniskā izglītība?

Tas ir liels pluss, ja tāda ir. Tomēr SPA vai skaistumkopšanas salonā pietiek arī ar pamatzināšanām anatomijā un fizioloģijā, jāpārzina ķermeņa uzbūve, kauli, muskuļi un nervu sistēma, lai nenodarītu kaitējumu klientam.

Ko klients sagaida no SPA meistara?

Klienti ir ļoti dažādi. Pārsvarā cilvēki nāk relaksēties: vēlas, lai par viņiem parūpējas, noņem sasprindzinājumu, atbrīvo no stresa, vēlas gūt apmierinātības un harmonijas sajūtu.

Ko SPA meistars sagaida no klienta?

Uzticēšanos. Lai klients pilnīgi atdodas masāžai, atslābinās un līdz ar to saņem labu rezultātu.

Kādi ir SPA meistara darba izaicinājumi?

Domāju, ka liels izaicinājums ir masēt klientus ar ķermeņa nepilnībām, piemēram, ja ir kāda invaliditāte. Tā ir liela uzticēšanās masierim. Tādam klientam pēc masāžas es vienmēr pasaku paldies par uzticēšanos. Vēl izaicinājums ir tad, ja klients domā, ka masieris ir ārsts, un lūdz darīt to, ko masieris nedrīkst. Man bija kāda kliente, kas paziņoja, ka viņai mugurā ir izkustējies skriemelis – lai es „ielieku” to vietā, brālis viņai tā darot. Es teicu, ka to nedarīšu, jo neesmu ārsts. Es varu ieteikt un parādīt vingrinājumus savas kompetences ietvaros, bet ārstēt es nedrīkstu.

Kas sniedz gandarījumu tavā darbā?

Klienta sajūsma, apmierinātība ar manu darbu. Tas, ka klients ir pārsteigts un iepriecināts par to, ka saņēmis daudz vairāk, nekā bija cerējis, ka redzu - viņam palīdz un patīk tas, ko daru. Un šādu gadījumu ir ļoti daudz. Tas dod lielu enerģiju un spēku turpmākajam darbam!

Kas ir grūts šajā darbā?

Darbs ir fiziski un reizēm arī psiholoģiski grūts, tādēļ sevi ir īpaši jānoskaņo katrai masāžai un klientam. Grūti ir tad, ja klients pats nav gatavs masāžai un nespēj atslābināties. Man bija klients, kuram nekādi nevarēju izdabāt. Vienojāmies par vispārējo masāžu, pēc tās viņš nebija apmierināts. Nākamajā dienā viņš tomēr atnāca atkal uz kopējo masāžu un norādīja, kur nevajag masēt, – iznāca, ka drīkstu masēt tikai kājas. Mēģināju aprunāties, pat piedāvāju neņemt samaksu par masāžu, kas klientu neapmierina. Pēc tāda klienta nebiju apmierināta pati ar sevi, jo ir psiholoģiski grūti pozitīvi noskaņoties nākamajai procedūrai. Tāpat gadās arī klienti, kas sevi uzskata par masāžas speciālistiem un cenšas kontrolēt masāžas gaitu. Tad jūtu, ka cilvēks neatslābst, visu laiku cenšas vērot manas darbības.

Kādas prasmes un īpašības ir vajadzīgas SPA meistaram?

Jāspēj sajust otra cilvēka enerģētiku. Dažkārt, klientam ienākot telpā, redzu, ka viņam sāp mugura vai kāja. Tad arī veicu attiecīgu masāžu, pēc kuras viņam kļūst vieglāk. SPA masierim jābūt pacietīgam, iecietīgam, fiziski stipram, norūdītam, komunikablam, arī smaidīgam, nosvērtam, savaldīgam, jāspēj neizrādīt savas emocijas, pielāgoties klientam, jāmīl cilvēki. Jābūt zināšanām par masāžas pamatelementiem, psiholoģiju, dermatoloģiju.

Kāds ir SPA meistara darba laiks?

Darba laiks noteikts no 10.00 līdz 18.00 saskaņā ar laika grafiku, bet patiesībā masāžas kabinets strādā katru dienu, bez brīvdienām, jo masieru darba laiks ir pakārtots klientu vajadzībām.

Kā var veidoties meistara karjera?

Darba lauks ir ļoti plašs. Katru gadu skolu beidz daudz masieru, tomēr to trūkst, jo darbs ir fiziski smags. Daži pamēģina, bet tālāk strādāt vairs nevēlas.

Ko Tu ieteiktu tiem, kuri vēlas kļūt par SPA meistariem?

Ja ir vēlēšanās palīdzēt cilvēkiem un gandarījumu sagādā došana otram, tad šī ir sfēra, kur strādāt, sevi izpaust. Šis ir darbs, kur nemitīgi var apgūt jaunas zināšanas, pilnveidoties. Noteikti iesaku sākumā iegūt medicīnisko izglītību. Tad ir lielākas priekšrocības un var izvēlēties, kur strādāt: medicīnā vai skaistumkopšanā.

Atjaunots 2017. gada 20. februārī
Publicēts 2012. gada 14. novembrī