Intervija ar Raivi Zelenkeviču,

Lattelecom vadošo sistēmu ekspertu

width=200

Kā Tu izvēlējies strādāt šajā jomā, kur mācījies un apguvi šo profesiju?

Tiklīdz 1997. gadā pirmo reizi apsēdos pie datora ar internetu, sapratu, ka web lapas ir ļoti interesanta lieta un saredzēju tām lielu perspektīvu. Jau vidusskolā programmēju mājas lapas. Datortehnika “dzelžu līmenī” man īpaši neinteresēja, bet interesēja, ko ar tiem “dzelžiem” var panākt – nospied podziņu un notiek dažādas interesantas lietas. Iestājos RTU Datorsistēmu un informācijas tehnoloģiju fakultātē, kur web izstrādi apguvu padziļināti. Papildus par šo tēmu ļoti daudz lasīju un eksperimentēju RTU laboratorijās. Bakalaura darbu aizstāvēju par tēmu, kas starptautiskajās akadēmiskajās aprindās parādījās tikai pēc 3 gadiem - par dinamiski veidotām mājas lapām.

Vai arī tagad nepieciešams papildus mācīties?

Pakalpojumi, ar kuriem strādāju, ir tirgus nišas līderi, tāpēc tehnoloģiju attīstībai ļoti jāseko līdzi. Katru gadu parādās jauni risinājumi, kas sniedz jaunas iespējas klientiem. IT sfērā strādāju 9 gadus, sāku kā Uzziņu dienesta 1188 mājas lapas www.1188.lv programmētājs, vēlāk biju visas Uzziņu dienesta 1188 IT platfomas uzturētājs, bet pēdējos 2 gadus strādāju ar televīziju un tagad varu teikt, ka esmu šīs sistēmas pārzinātājs - eksperts. Paraugoties uz platformu vēsturisko attīstību, skaidri redzams, ka tehnoloģijas ļoti strauji attīstās un tām ir nepieciešams sekot līdzi. Lai sniegtu klientiem visplašākās tehnoloģiskās iespējas, pašiem jābūt IT virsotnē „uz viļņa”.

Kādi ir Tavi galvenie pienākumi, un kā tie saistās ar telekomunikācijām?

Mūsdienās telekomunikāciju nozare ir ļoti saistīta ar informāciju tehnoloģijām. Ļoti vienkāršoti varētu teikt, ka telekomunikāciju puse nodrošina infrastruktūru - vadus, pa kuriem tiek pārraisīts signāls, pārraidītāju un uztvērēju iekārtas. Savukārt IT nodrošina programmatūru, pateicoties kurai, notiek procesi, kuru dēļ klients saņem pakalpojumu, piemēram, redz attēlus interneta televīzijā. Es esmu tas, kurš veic konfigurācijas, testē un pieskata, lai Lattelecom televīzijā viss darbotos. Esmu dekodera darbības eksperts, pārzinu televīzijas sistēmu, testēju ne tikai Lattelecom pakalpojumus, bet visu sistēmu kopumā.

Ikdienā strādāju ar tīkla iekārtu un logfailu analīzi. Realitātē tas izpaužas tā, ka tad, kad parādās kādas kļūdas, man jāizdomā, kur un kāpēc tās varēja rasties. Reizēm konsultējos arī ar savu kolēģi, kurš atbild par serveriem. Pašam man „dzelžu” uzbūve nav jāpārzina, bet jāsaprot, kāda ir to veiktspēja un jauda.

Galvenie pienākumi sadalās apmēram šādi – 30% laika veltu klientu iebildumu vai atrasto kļūdu labošanai, 30% - jauninājumu „izgudrošanai” un 30% jāvelta iekārtu un programmatūras testēšanai. Apmēram 5% darba aizņem piegādātāju izstrādāto iekārtu pielāgošana, lai programmatūra darbotos pēc mūsu uzņēmuma prasībām.

Kāda ir Tava darba ikdiena?

Nodrošinu, lai visi serveri un programmatūra strādā tā, kā tiem ir jāstrādā. Ja kaut kas ir ārpus normas, tad novēršu pats vai informēju attiecīgos dienestus, lai salabo. Mana galvenā atbildība ir programmatūra – nodrošinu, lai uz serveriem attiecīgā programma strādātu tā kā vajadzīgs. Integrēju tajā uzlabojumus. Ja no piegādātāja saņemts produkts vai veikti kādi uzlabojumi, es tos testēju – izspaidu visas pogas un pārbaudu, vai tiek veiktas solītās funkcijas.

Ir dienas, kad kā eksperts piedalos pie jaunu produktu vai uzlabojumu attīstības plānošanas - šajā procesā domāju par to iespējamo realizēšanu ar IT palīdzību.

Kādas prasmes, rakstura īpašības ir nepieciešamas, lai labi veiktu šo darbu?

Jāpārzina programmatūras vadība, datu bāzu vadības sistēmas, programmēšana un tīklu konfigurācija. Jāpazīst serveru operētājsistēmas, piemēram, Linux un Unix. No sociālajām prasmēm svarīga ir komunikācija. Jāiedziļinās tajā, ko vēlas pasūtītājs. Tas palīdz izdarīt vēl vairāk un labāk nekā sākotnēji gaidīts.

Jābūt ļoti atbildīgam, jo gadījumā, ja kaut kas tiek nepareizi sakonfigurēts, var tik traucēta pakalpojuma sniegšana klientiem. Šādas situācijas nav pieļaujamas, tāpēc jābūt ļoti punktuālam, jāspēj saskatīt riski. Septiņas reizes jānomēra un tikai tad jāgriež. Ir reizes, kad jāatrod neierasti risinājumi, jābūt radošam.

Kas šajā darbā sagādā gandarījumu?

Vislielākais gandarījums ir, ka katru dienu simtiem un tūkstošiem cilvēki izmanto pakalpojumus, ko nodrošinu. Redzu, kā manas zināšanas pārvēršas reālā ieguldījumā. Patīk arī klientu atsauksmes, piemēram, kad draugi vai radinieki saka, ka mūsu Lattelecom televīzija ir ļoti laba. Patīk, ka visu laiku notiek darbs pie attīstības, nav vienveidības.

Kādas ir izaugsmes iespējas šajā profesijā?

Savā ziņā es jau esmu sasniedzis noteiktu virsotni. Esmu izaudzis no vienkārša programmētāja līdz sistēmu ekspertam. Pašlaik mani vilina jaunu produktu vai uzlabojumu izgudrošana.

Tajā pašā laikā tehnoloģijas mainās, līdz ar to mainās arī mana pieredze un darba uzdevumi.

Ko Tu ieteiktu jauniešiem, kuri gribētu apgūt šo profesiju?

No skolas mācību priekšmetiem noderēs matemātika un fizika, arī bioloģija, jo tā palīdz izprast dabas procesus. Noteikti jāapgūst angļu valoda, jo visa literatūra jālasa angliski. Lai sekotu līdzi jaunumiem, jāiesaistās interneta diskusiju grupās. Arī tur viss notiek angliski. Augstskolas studiju programmā noteikti jāiepazīst datu bāzu vadības sistēmas. Protams, programmēšanas zināšanas ir pamats.

Atjaunots 2017. gada 20. februārī
Publicēts 2013. gada 31. maijā