Intervija ar Ilzi Brižu

sertificēta skaistumkopšanas speciāliste kosmetoloģijā, Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas valdes locekle, Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžas pedagoģe

Kas jūs pamudināja izvēlēties skaistumkopšanas speciālista profesiju?

Skaistumkopšanas nozarē esmu jau vairāk nekā 10 gadus, strādājot ar klientiem dažādās ar nozari saistītās jomās. Un tas likās pats par sevi saprotams, ka ir jākāpj augstāk un jāizglītojas tālāk. Profesija –  skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā – šajā jomā Latvijā ir visaugstākais profesijas kvalifikācijas līmenis.

Cik ilgi jau strādājat savā profesijā?

Piecus gadus.

Kur apguvāt savu profesiju?

Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžā.

Tā ir vienīgā vieta Latvijā, kur var apgūt skaistumkopšanas speciālista kosmetoloģijā profesiju?

Šobrīd Latvijā ir divas izglītības iestādes, kas piedāvā apgūt šo profesiju. Otra ir Starptautiskā Kosmetoloģijas koledža. (Tā ir privāta koledža un fizisku personu dibināta komercsabiedrība Latvijā, kas personām pēc vidējās izglītības ieguves nodrošina iespēju iegūt pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību un kvalifikāciju – skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā).

Ar kādu izglītību var iestāties Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžā?

Šajā izglītības iestādē var iestāties, ja ir iegūta vidējā vai vidējā profesionālā izglītība.

Cik ilgi ir jāmācās?

Studijas ilgst trīs gadus.

Vai Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledža piedāvā studentiem budžeta vietas?

Citās specialitātēs – jā, bet studiju programma “Skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā” ir tikai maksas programma.

Cik maksā skaistumkopšanas speciālista kosmetoloģijā izglītība?

Studējot šajā studiju programmā, jārēķinās ar summu 2000 eiro par vienu studiju gadu.

Kādas prasmes, zināšanas un iemaņas nepieciešamas, lai varētu veiksmīgi strādāt šajā profesijā?

Pirmkārt, komunikabilitāte, jo – tas ir darbs ar cilvēkiem.

Ir jāprot komunicēt, jāspēj sniegt dažādas rekomendācijas un ieteikumus. Ir jāmāk klientam palīdzēt izvēlēties pareizāko un piemērotāko sejas vai ķermeņa procedūru.

Ja nav vēlmes ikdienā strādāt ar cilvēkiem, tad šī profesija nav piemērota. Otrkārt, ir jāsaprot, ka šīs profesijas pārstāvji ir ārstniecības personas, kuras, veidojot ciešu sadarbību ar ārstiem - dermatologiem, veic kosmetoloģiskās procedūras dažādu ādas stāvokļu uzlabošanai un  profilaksei. Skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā var izveidot aprūpes plānu, balstoties uz ārsta norādījumiem.

Kuriem mācību priekšmetiem jau skolā jāpievērš īpaša uzmanība, domājot par skaistumkopšanas speciālista profesiju?

Ļoti svarīga ir veselības mācība, cilvēka anatomija un fizioloģija. Arī ķīmija un bioloģija. Šobrīd kosmetoloģija un medicīna ir ļoti cieši saistītas. Tirgū tiek ieviestas aizvien jaunas kosmētiskās procedūras un manipulācijas, kuru pareizai veikšanai ir nepieciešamas ļoti dziļas cilvēka anatomijas un fizioloģijas zināšanas. Bez šīm zināšanām nereti iespējams klientam kaitēt, nevis palīdzēt.

Izskaidrojiet, lūdzu, ar ko atšķiras skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā no kosmētiķa un no kosmetologa?

Jā, šis jautājums šajā nozarē šobrīd ir ļoti aktuāls. Kosmētiķis iegūst profesionālo vidējo izglītību (3. profesionālās kvalifikācijas līmenis), mācoties divus gadus. Skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā ir pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, un jāmācās ir trīs gadus. Kā jau minēju, šobrīd skaistumkopšanas nozarē Latvijā šis ir augstākais profesionālās kvalifikācijas līmenis, kuru šobrīd ir iespējams apgūt.

Skaistumkopšanas speciālisti kosmetoloģijā ir kvalificēti speciālisti ar ārstniecības personas statusu, kuru kompetencē ietilpst sejas ādas un ķermeņa estētisko problēmu risināšana.

Šiem speciālistiem jābūt reģistrētiem ārstniecības personu reģistrā, jāpilnveido sava profesionālā kvalifikācija un jāveic iegūtās specialitātes sertifikācija un resertifikācija Latvijas ārstniecības personu profesionālo organizāciju savienībā (LĀPPOS). Savukārt kosmetologi ir speciālisti ar ārsta izglītību un Latvijas Ārstu biedrības izsniegtu kosmetologa (ārsta papildspecialitātes) sertifikātu. Šobrīd Latvijā šāda profesija vairs netiek apmācīta, bet tie, kuri šo izglītību ieguvuši, šajā profesijā turpina strādāt.

Vai starp kosmētiķi un skaistumkopšanas speciālistu kosmetoloģijā var likt teju vienādības zīmi?

Nē, jo tie ir divi dažādi profesionālās kvalifikācijas līmeņi. Kosmētiķis ir ārstniecības persona ar profesionālo vidējo izglītību kosmetoloģijā, savukārt skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā ir ārstniecības persona ar 1. līmeņa profesionālo augstāko izglītību kosmetoloģijā. Principā kosmētiķis var turpināt mācīties koledžā un pēc tam kļūt par skaistumkopšanas speciālistu kosmetoloģijā.

Kādas ir izaugsmes iespējas šajā profesijā – Latvijā, ārzemēs?

Kā jau minēju iepriekš, Latvijā skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā ir augstākā profesionālā kvalifikācija nozarē. Ir kolēģi, piemēram, Lietuvā un Anglijā, kuri piedāvā arī bakalaura programmu kosmetoloģijā, kur papildus jāmācās vēl vienu gadu. Bet, manuprāt, ar izglītību, kādu var iegūt Latvijā, pilnīgi pietiek, lai uzsāktu darba gaitas mūsu valstī. Nākamais izglītības līmenis jau ir ārsts, piemēram, dermatologs.

Kas ir pats sarežģītākais šajā profesijā, kādi ir lielākie izaicinājumi?

Spēt rast saikni ar klientu, jo tā ir abpusēja sadarbība, kas nav iespējama tikai no vienas puses. Ja rodas savstarpēja uzticēšanās, klients nāks pie speciālista gadu gadiem. Skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā nevar nepārtraukti piedāvāt vienu un to pašu procedūru. Labam meistaram ir jāspēj pilnveidot sava piedāvajuma klāstu ar jaunām procedūrām, manipulācijām, tehnoloģijām u.t.t. Un tas arī ir vēl viens no izaicinājumiem – nepārtraukti pilnveidojot savas zināšanas, rast arvien jaunas un inovatīvas metodes, ar ko piesaistīt klientu. Šīs nozares pārstāvjiem viens no šķēršļiem ir arī darba laiks. Nereti strādājam agros rītos, vakaros, brīvdienās.

Tas nozīmē, ka skaistumkopšanas speciālistam kosmetoloģijā arī pēc izglītības iegūšanas ir jāturpina mācīties un sevi pilnveidot?

Jā, un to es saku arī saviem studentiem, ka īstā mācīšanās sāksies tikai pēc tam, kad viņi būs kļuvuši par meistariem.

Šī tiešām ir profesija, kurā var un ir nepieciešams mācīties visu savu profesionālā darba mūžu – ik minūti, ik stundu, ik dienu.

Skaistumkopšanas speciālista kosmetoloģijā profesija ir viena no tām reglamentētajām profesijām Latvijā, kur tālākizglītība ir obligāta. Lai strādātu šajā profesijā, ir jāapmeklē obligātie kursi un semināri, kas saistīti ar ārstniecības personas apliecības uzturēšanu. Vienlaikus skaistumkopšanas speciālistam kosmetoloģijā ir jāveic arī profesionālā sertifikācija, kas apliecina, ka attiecīgais meistars var strādāt individuāli, t.i. savās privātpraksēs, savos kabinetos. Lai šo sertifikātu iegūtu, speciālistam ir jākārto gan teorētiskais, gan praktiskais eksāmens. Tā uzturēšana arī vistiešākajā mērā saistīta ar obligāto tālākizglītošanos. Katrā ziņā pie tā tempa, kādā šobrīd attīstās medicīna un kosmetoloģija, lai skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā būtu konkurētspējīgs darba tirgū, zināšanas tiešām ir nemitīgi jāpilnveido un jāpapildina.

Cik vispār konkurētspējīga darba tirgū ir skaistumkopšanas speciālista profesija?

Skaistumkopšanas industrijā Latvijā šī ir pieprasīta profesija. Katrā ziņā labs, sevi cienošs, zināt gribošs un čakls meistars bez darba nepaliek.

Kur var strādāt skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā?

Jebkur, kur tiek piedāvāti skaistumkopšanas pakalpojumi: savā privātpraksē, skaistumkopšanas salonā, arī medicīnas iestādēs. Ļoti daudz mūsu speciālistu strādā tieši medicīnas iestādēs.

Kas jūs piesaista šai profesijā un sagādā vislielāko gandarījumu?

Skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā veic arī dažādu citu profesiju pienākumus. Piemēram, tas ir arī sava veida psihologa darbs, kur tiek veidota saikne ar savu klientu. Piedāvājam klientiem arī uztura  konsultācijas par veselīgas ēšanas paradumiem, kas būtiski ietekmē ādas un ķermeņa veselības stāvokli. Daudzi meistari ir arī skaistumkopšanas salonu vadītāji, kur nepieciešamas uzņēmējdarbības un grāmatvedības prasmes. Tas nozīmē, ka mums ir jābūt kompetentiem daudzās jomās.

Skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā ir sava veida mākslinieks, kurš rada skaistumu – kosmetoloģiska rakstura mākslas darbu un vienlaikus sniedz arī pozitīvas emocijas.

Kāds ir aptuvenais atalgojums jaunam skaistumkopšanas speciālistam kosmetoloģijā, kurš tikko uzsācis strādāt, un kāds jau atzītam šīs jomas profesionālim?

Tas atkarīgs no vairākiem aspektiem – vietas, kur meistars strādā, no pieredzes, klientu skaita, piedāvāto procedūru daudzuma u.c. Nereti katrs meistars pats ir atbildīgs par to, cik viņš nopelna. Daudz atkarīgs arī no materiālās bāzes, ar ko speciālists strādā, vai tiek veiktas tikai kosmētiskās procedūras, aparātprocedūras, vai invazīvās procedūras. Atalgojumu šajā profesijā nosaka arī darba laiks – strādāt, kad citiem ir brīvdienas. Tas nozīmē – agrus rītus, vēlākus vakarus, svētku dienas, brīvdienas.

Īsti nevar nosaukt pat aptuvenu summu, bet – šī ir labi apmaksāta profesija meistaram, kurš tiešām grib strādāt.

Kādi būtu jūsu ieteikumi tiem jauniešiem, kuri vēl šaubās, vai izvēlēties skaistumkopšanas speciālista kosmetoloģijā profesiju?

Ja vien ir doma doties skaistumkopšanas virzienā, es noteikti iesaku izvēlēties profesiju skaistumkopšanas speciālists kosmetoloģijā. Profesija ir ļoti, ļoti interesanta. Tajā ir iespēja augt, pilnveidoties, un katrs var atrast savu vietu, kurā darboties. Un, starp citu, šī vairs nav tikai sieviešu profesija –mums jau ir arī pirmie puiši skaistumkopšanas speciālisti kosmetoloģijā. Apmeklējot dažādus pasākumus, izstādes un konferences ārpus Latvijas, es secinu, ka šī biznesa lauciņā arvien vairāk ienāk vīrieškārtas pārstāvji. Iespējams, tāpēc, ka šī ir augoša un labi apmaksāta profesija, kas saistīta ar veselības aprūpi.

Publicēts 2019. gada 19. septembrī