Restaurators

Restaurators nodarbojas ar kultūras mantojuma tehniskā stāvokļa un materiālu izpēti, konservāciju un restaurāciju. Restaurators patstāvīgi plāno, veic un vada restaurācijas darbus.
Profesijas specializācijas ir: šķiedru materiālu restaurators; silikātmateriālu restaurators; metāla izstrādājumu restaurators; koka izstrādājumu restaurators.
Restaurators darbā
- Veic restaurējamā/konservējamā objekta izpēti
Novērtē objektā izmantotos materiālus un to saglabātību. Veic objekta vēsturisko un māksliniecisko izpēti. Organizē objekta fotofiksāciju un uzmērīšanas procesu. Sagatavo objekta materiālu un bojājumu shēmas (pēc vajadzības), apraksta objekta esošo stāvokli un izstrādā restaurācijas/konservācijas programmu un metodiku.
- Veic objekta restaurācijas/konservācijas darbu
Nostiprina objektu, veic tā dezinfekciju/dezinsekciju (atbrīvošanu no kaitēkļiem), kā arī attīra objektu. Izgatavo objekta trūkstošās detaļas, fragmentus un/vai atbalsta elementus.
- Dokumentē restaurācijas/konservācijas procesu
Sagatavo dokumentāciju par objekta izpēti un veiktajiem restaurācijas/konservācijas darbiem (restaurācijas pase). Izstrādā rekomendācijas turpmākai kultūras mantojuma objekta glabāšanai, saglabāšanai un izmantošanai.
- Uzglabā, transportē un eksponē restaurēto/konservēto objektu
Organizē restaurēto/konservēto objektu sagatavošanu uzglabāšanai un transportēšanai, piedalās objekta sagatavošanā eksponēšanai (izstādīšanai).
Darba apstākļi un aprīkojums
Restaurators strādā gan iekštelpās, gan ārā, piemēram, restaurējot ēkas un pieminekļus. Darbs ietver gan fizisku slodzi, piemēram, strādājot ar smagiem materiāliem vai objektiem, gan precīzu un smalku darbu.
Restauratoru izmantotais darba aprīkojums ir atkarīgs no restaurējamā objekta materiāla. Piemēram, darba aprīkojums, restaurējot silikātmateriālu objektus, ir lāpstiņas, otas, āmuriņi, urbji, lupa, mikroskops, mērījumu veikšanas aprīkojums, fotoaparāts, tīrīšanas līdzekļi, špakteles un lāpstiņas, līmes un saistvielas, krāsošanas piederumi u.c., kā arī programmatūra dokumentācijas veidošanai un 3D modelēšanai. Metāla izstrādājumu atjaunošanai izmanto, piemēram, mehāniskos un ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus, lodēšanas iekārtas un aizsargpārklājumus. Koka restaurācijā lieto, piemēram, kokgriešanas instrumentus, līmes, pildvielas, stiprinātājus un virsmas apdares materiālus.
Restauratori darbā izmanto arī individuālos aizsardzības līdzekļus, piemēram, darba apģērbu, cimdus, maskas ar gāzu / tvaiku filtriem un sīkdaļu filtriem, aizsargbrilles u.c.
Darba un izaugsmes iespējas
Restaurators var strādāt restaurācijas darbnīcās, muzejos, kultūras mantojuma institūcijās, restaurācijas uzņēmumos, dizaina un interjera studijās, būvniecības uzņēmumos, var strādāt pētniecības projektos, kas saistīti ar kultūras mantojuma saglabāšanu un restaurāciju. Tāpat var strādāt arī ekspertīžu veikšanas jomā. Ir iespēja veidot savu uzņēmumu, piedāvājot restaurācijas pakalpojumus.
Restaurators var specializēties konkrētu materiālu objektu restaurācijā, piemēram, šķiedru materiālu, silikātmateriālu, metāla izstrādājumu vai koka izstrādājumu restaurācijā.
Rakstura īpašības, prasmes un kompetences, lai labi veiktu darbu
- Izpratne par kultūras mantojuma vērtību un nozīmi.
- Prasmes darbā ar restaurācijas instrumentiem un materiāliem, restaurācijas tehniku pārzināšana.
- Labas veidošanas un zīmēšanas prasmes.
- Pacietība un spēja veikt darbu precīzi un rūpīgi, pievēršot uzmanību detaļām.
- Spēja uzņemties atbildību par savu darbu un tā rezultātiem.