Profesiju pasaule


Mēbeļu galdnieks

Mēbeļu galdnieks izgatavo, montē un uzstāda objektā dažāda veida un konstrukciju mēbeles no koka un no koka atvasinātiem materiāliem, kā arī veic mēbeļu remonta un atjaunošanas darbus.

Mēbeļu galdnieks darbā:

  • sagatavo mēbeļu konstrukciju un citu koka izstrādājumu rasējumus;
  • sadarbojas ar klientu - pieņem pasūtījumu, konsultē, izstrādā skici, sagatavo tāmi;
  • izvēlas materiālus darbam un racionāli tos izmanto;
  • izgatavo dažādas konstrukcijas masīvas koksnes un koksnes plātņu mēbeles un šo mēbeļu dekoratīvos elementus;
  • izgatavo vienkāršus tapsētus mēbeļu u.c. izstrādājumu elementus;
  • veic mēbeļu un citu kokizstrādājumu remonta un atjaunošanas darbus;
  • veic mēbeļu montāžas darbus, tostarp objektos;
  • veic līmēšanas un finierēšanas darbus, izmantojot dažādas līmes un līmēšanas ierīces;
  • apstrādā koksni ar darbarīkiem un elektriskajiem rokas instrumentiem;
  • veic koksnes mehāniskās apstrādes darbus ar darbmašīnām (ripzāģmašīnām, lentzāģmašīnām, garenfrēzmašīnām, frēzmašīnām, urbšanas mašīnām, urbšanas – dobšanas mašīnām, slīpmašīnām, virpošanas u.c. darbmašīnām);
  • veic darbus, kas saistīti ar darbmašīnu un iekārtu ekspluatāciju (kopj griezējinstrumentus, uztur darba kārtībā kokapstrādes darbmašīnas, iestata griezējinstrumentus, uzstāda un regulē aizsargierīces, palīgierīces vai citu tehnoloģisko aprīkojumu);
  • veic koka izstrādājumu ķīmisko aizsardzību un mēbeļu apdari ar rokas instrumentiem (otām, rullīšiem) un smidzināšanas metodi.

Darba apstākļi un aprīkojums

Darbs galvenokārt notiek kokrūpniecības jomas ražotnēs, kokapstrādes darbnīcās, galdniecībās u.tml. Darba procesā iekārtas un instrumenti var radīt troksni un darba vidē var būt putekļi.

Darba aprīkojums ir dažādas koksnes apstrādes iekārtas, piemēram, ripzāģmašīna, formātzāģmašīna, lentzāģmašīna, frēzmašīna, slīpmašīna, urbšanas un virpošanas aprīkojums. Tāpat darbā izmanto aprīkojumu rasēšanai ar roku vai specializētu 3D rasēšanas programmatūru, tehnisko dokumentāciju, mērinstrumentus, lāzera līmeņrādi, kā arī rokas instrumentus, piemēram, skrūvgriežu komplektu, knaibles, uzgriežņu atslēgas, āmuri u.c.

Darba procesā izmanto individuālos aizsardzības līdzekļus, piemēram, skaņu slāpējošās austiņas, aizsargbrilles un cimdus.

Darba iespējas

Mēbeļu galdniekam ir plašas darba iespējas kokrūpniecības jomā, piemēram, mēbeļu ražošanā un restaurācijā, kā arī uz vietas objektos, veicot mēbeļu iebūvēšanu vai uzstādīšanu. Tāpat ir iespēja strādāt būvniecības koka izstrādājumu ražošanā (koka logi, durvis, kāpnes, grīdas segumi u.c.), kokapstrādes uzņēmumos (koksnes plātņu, finiera, saplākšņu ražošanā un kokzāģētavās), koka rotaļlietu un suvenīru ražošanā, koka iepakojuma (kastu, palešu) ražošanā. Ir iespēja dibināt savu uzņēmumu un izgatavot koka izstrādājumus pēc klientu individuālajiem pasūtījumiem.

Rakstura īpašības, prasmes un kompetences, lai labi veiktu darbu

  • Spēja lasīt, saprast un arī sagatavot mēbeļu tehniskos rasējumus un dokumentāciju.
  • Zināšanas par koksnes materiāliem, to fizikālajām, mehāniskajām īpašībām un dažādiem kokapstrādes procesiem.
  • Telpiskā domāšana, spēja veikt matemātiskus aprēķinus.
  • Precizitāte un rūpīga attieksme darba procesā.
  • Vēlme un patika veikt detalizētu un precīzu roku darbu ar koksnes materiāliem.

Ieteikumi no profesijas pārstāvju darba pieredzes

  • Kvalitatīva mēbeļu izgatavošana sākas ar klienta vēlmju izpēti - uzklausīt klienta idejas un vajadzības, uzdot precizējošus jautājumus. Iegūtā informācija kalpo par pamatu vizuālajam risinājumam – skicei. Taču balstoties uz savām zināšanām un pieredzi, mēbeļu galdnieks var arī piedāvāt labākus risinājumus, ieteikt piemērotākus materiālus vai konstrukcijas, par ko klients varbūt pat nav iedomājies. Tas parāda galdnieka profesionalitāti un rūpes par klientu.
  • Mēbeļu galdniekam ir svarīgi labi saprast, kādi darbi jāveic un kādā secībā, lai izgatavotu attiecīgo mēbeli. Zinot katra posma izpildes laiku, var efektīvi plānot darbu un izvairīties no kļūdām, jo darbu secībai ir tieša ietekme uz gala rezultātu – gan mēbeles vizuālo izskatu, gan tās funkcionalitāti.
  • Mēbeļu galdnieka darbs, īpaši, ja strādā ar individuāliem pasūtījumiem, nav vienveidīgs un garlaicīgs, lai gan atsevišķi darba posmi var ietvert atkārtotas darbības. Profesija ir diezgan daudzpusīga, radoša, tajā būs izaicinājumi. Galdnieks var strādāt pie ļoti dažādiem projektiem – no vienkāršiem plauktiem un galdiem līdz sarežģītām virtuves iekārtām, iebūvētiem skapjiem, durvīm, kāpnēm un pat restaurācijas darbiem. Katrs projekts prasa savu pieeju, risinājumus un prasmes.
  • Uzsākot strādāt savā uzņēmumā, mēbeļu galdniecības jomā, jārēķinās, ka Latvijas tirgus ir neliels, taču prasīgs un konkurence ir nozīmīga, tāpēc ir jābūt gatavam uzņemties finansiālu risku.  Panākumi mēbeļu galdniecībā slēpjas ne tikai izcilā amata meistarībā, kas aptver visu procesu no klienta idejas līdz gatavam produktam (vajadzību izpratni, rasējumu izstrādi, materiālu izvēli, mēbeles izgatavošanu un apdari, mēbeles piegādi un uzstādīšanu), bet arī efektīvā sava darba organizācijā, veiksmīgā pakalpojumu reklamēšanā un spējā veidot labu sadarbību ar klientiem.

Informācija sagatavota sadarbībā ar Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumu​.

Publicēts 2025. gada 20. maijā

SEKO MUMS

facebook icon twitter icon

SAZINIES AR MUMS

info@profesijupasaule.lv

VIAA Logo

© 2025 Valsts izglītības attīstības aģentūra, publicētā satura visas tiesības aizsargātas.