Intervija ar Jāni Akmentiņu,

SIA "Draugiem.lv" programmētāju

Kā izvēlējies strādāt programmētāja profesijā?

Par programmēšanu aktīvi interesējos jau pamatskolā, 8. – 9. klasē. Lasīju grāmatas, meklēju informāciju internetā, iesaistījos interesentu grupās tīmeklī, pašmācības ceļā sāku programmēt savam priekam. Tāpēc velāk, studējot LU pirmajā kursā, varēju paralēli jau sākt strādāt kā jaunākais tīmekļa programmētājs. Atradu sludinājumu, nosūtīju CV un sāku strādāt. Darbā daudz mācījos no citiem programmētājiem. Nu jau piecus gadus strādāju kā programmētājs.

Kur mācījies un apguvi šo arodu?

Studēju LU Datorikas fakultātē – vispirms ieguvu 1. līmeņa augstākās profesionālās izglītības diplomu programmēšanā un datortīklu administrēšanā un pēc tam arī bakalaura grādu. Studiju laikā apguvu dažādas programmēšanas valodas un vides. Tā var iegūt vispārīgu priekšstatu un saprast, kas tevi pašu vairāk saista. Un pēc tam jau sāc padziļināti meklēt informāciju par interesējošo lietu.

Patlaban studēju LU Datorikas fakultātes maģistrantūras 2. kursā, jo uzskatu, ka IT jomā visu laiku jāmācās. Turklāt maģistra grāds var noderēt, ja meklē darbu ārzemēs vai arī kādā augstākā amatā tepat Latvijā.

Vai mācīties jāturpina arī patstāvīgi, ārpus studijām?

Tā kā tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, tikai ar koledžā vai universitātē iegūtām zināšanām bieži vien ir par maz. Visu laiku pašam jāseko līdzi jaunumiem IT nozarē. Arī programmēšanas valodas attīstītas, tām tiek veidotas arvien jaunas versijas. Darbā cenšamies jauninājumus ieviest portālā. Kad rodas jaunas tehnoloģijas un produkti, nepieciešamas jaunas zināšanas. Piemēram, iPhone un Android ir katram sava programmēšanas valoda. Pieaugot mobilo telefonu popularitātei, rodas pieprasījums pēc mobilo aplikāciju izstrādes.

Ar ko tavs amats – tīmekļa vietnes programmētājs – atšķiras no citiem programmētājiem?

Pirmā atšķirība jau ir pašas programmēšanas valodas, kuras izmanto tīmekļa programmēšanā. Veidojot jaunu tīmekļa vietni, nereti var ņemt jau gatavas sagataves. Bet, runājot vispārīgi, aplikāciju programmētājiem ir jāzina, piemēram, ar operētājsistēmām saistītas specifiskas lietas, kas bieži vien ir stipri sarežģītas (datora atmiņas pārvaldība, datu struktūras u.tml.). Tīmekļa programmētājiem parasti nav jādomā par tāda līmeņa programmēšanu.

Man pašam sagādā prieku tas, ka, programmējot mājaslapas, es uzreiz redzu vizuāli baudāmu rezultātu, saņemu atgriezenisko saiti no lietotāja, mans darbs tiek novērtēts. Man jādomā par to, kā izveidot tīmekļa vietni, kuru būtu ērti un vienkārši lietot.

Kādi ir tavi galvenie pienākumi?

Es programmēju un uzturu Draugiem.lv pamatsadaļas. Piemēram, lapas, dienasgrāmatas, domubiedru grupas u.c. Strādāju ar PHP programmēšanas valodu, kurā šīs sadaļas ir rakstītas. Dizainu programmēju ar CSS, HTML valodām. Nepieciešamas JAVA SCRIPT zināšanas, savukārt datubāzu vaicājumi tiek rakstīti MySQL valodā. Tā kā tehnoloģijas attīstās, portāls regulāri jāpārbūvē un jāuzlabo – jānodrošina jauna funkcionalitāte, ērtāka lietošana, jāuzlabo ātrdarbība.

Kāda ir tava darba ikdiena?

Es strādāju pie iekšējiem projektiem, t.i., mūsu uzņēmuma iekšienē izdomātām idejām – ko un kā varētu uzlabot vai papildināt portālā Draugiem.lv. Ideja par jaunu produktu parasti nāk no projekta vadītāja, taču arī mēs, pārējie, varam ieteikt jaunas idejas.
Izstrādes cikls šādiem projektiem ir aptuveni sekojošs. Sākumā projekta vadītājs ar mani izrunā projekta pamatideju – ko no tā visa tehniski var realizēt un cik laika tas prasītu. Pēc tam nāk dizainers ar skicēm, kurās viņš pēc projektu vadītāja stāstītā ir atainojis, kāds galaprodukts jāredz lietotājam. Tad es izstrādāju nepieciešamo programmatūru – izdomāju, kā panākt vēlamo rezultātu, rakstu kodu (izpildāmu programmas soļu secību, kas rakstīta noteiktā programmēšanas valodā). Pats arī testēju savu programmatūru, pārbaudu tās drošību – lai portālu nevarētu uzlauzt. Pēc tam jauno produktu testē Draugiem.lv darbinieki. Kolēģu ir daudz, ap 100, tāpēc iznāk ļoti laba un daudzpusīga testēšana – ne tikai no tehniskā, bet arī no lietošanas ērtuma viedokļa.

Vai ir kāda atšķirība, ja programmētājs strādā individuāli, nelielā IT nodaļā vai lielā IT uzņēmumā?

Ja runā tieši par tīmekļa vietņu programmēšanu, var strādāt arī individuāli. Vienīgi tad pašam jāatrod sev darbs. Arī es tā kādreiz esmu strādājis – internetā ievietoju sludinājumus un meklēju pasūtītājus.

Nelielā IT nodaļā kādā uzņēmumā, kurš nenodarbojas ar informācijas tehnoloģijām, tīmekļa programmētājam vairumā gadījumu būs jānodarbojas ar uzņēmuma mājaslapas izstrādi un uzturēšanu. Iespējams, nodaļā būs vairāki tīmekļa programmētāji, tāpēc jāprot strādāt komandā.

Savukārt lieliem IT uzņēmumiem ir daudz un dažādi projekti, pie kuriem jāstrādā arī tīmekļa programmētājiem, aktīvi sadarbojoties ar kolēģiem.

Kā tu pats sadarbojies ar citiem uzņēmuma darbiniekiem?

Ikdienā visvairāk jākontaktējas ar projekta vadītāju un dizaineri – lūdzu viņiem dažādus precizējumus, iesaku iespējamos uzlabojumus. Katru dienu sadarbojos ar administratoriem, kas saņem kļūdu ziņojumus un ieteikumus no portāla Draugiem.lv lietotājiem. Administratori ar mani precizē visus neskaidros jautājumus par manā pārziņā esošajām portāla sadaļām. Ja ir kļūdas, tās jānovērš. Lielākos projektos strādājam vairāki programmētāji kopā. Pārbaudām viens otra veikumu, arī programmatūras drošību. Kad jātestē programmas galaversija, iesaistu visus Draugiem.lv darbiniekus.

Kādas prasmes, rakstura īpašības nepieciešamas šajā profesijā?

Spēja strādāt komandā kopā ar daudziem kolēģiem. Jāspēj koncentrēties konkrētam darbam pat tad, ja vairāki uzdevumi ir vienlīdz steidzami. Jāprot pašam saprast prioritātes. Jāpārvalda dažādas programmēšanas valodas. Svarīga ir arī zinātkāre. Ir lietderīgi pašam pamācīties kādu jaunu programmēšanas valodu, lai paplašinātu redzesloku.

Vairums programmētāju, kurus pazīstu, ir intraverti, diezgan mierīgi un noslēgti. Bet, lai labi veiktu šo darbu, jābūt komunikablam. Ja ir jautājumi, nedrīkst kautrēties – jāprecizē neskaidrās lietas, jāprasa palīdzība kolēģiem.

Kādi ir vislielākie izaicinājumi šajā darbā?

Izaicinājums ir radīt jaunus produktus, kas ir labāki par iepriekš realizētajiem, spēt izveidot kvalitatīvu un ātru programmatūru, tādu, kas nerada lielu slodzi serveriem. Draugiem.lv gadījumā tas ir ļoti svarīgi, jo portālu vienlaikus apmeklē daudzi tūkstoši lietotāju. Jāprot strādāt ar liela izmēra datubāzēm.

Kas tev šajā darbā sagādā gandarījumu?

Lielākais gandrījums ir strādāt šajā uzņēmumā kopā ar zinošiem kolēģiem. Man prieku sagādā tas, ka varu programmēt un attīstīt portāla sadaļas, kuras ikdienā lieto arī mani draugi, radi un paziņas. Ir patīkami apzināties, ka radu ko tādu, ko ikdienā lieto tūkstošiem cilvēku.

Atjaunots 2017. gada 17. februārī
Publicēts 2012. gada 14. novembrī